Dolar (%-0.17) 13.6271
Euro (%-0.41) 15.1689
Sterlin (%-0.23) 18.2482
Ons (%-0.80) 1780.65
Gram (%-0.63) 783.17
Çeyrek (%-0.63) 1280.47
THYAO (%-0.98) 28,36
ASELS (%-0.54) 22,18
PETKM (%-0.34) 8,78
EUR/USD (%-0.13) 1.11283
USD/JPY (%0.22) 115.6
EUR/GBP (%-0.14) 0.8315
Petrol (%0.38) 86.94
Gümüş (%-0.88) 22.477
Bitcoin (%-0.42) 36553.17
Ethereum (%-2.87) 2387.19
Bist100 (%-0.33) 1,991.10

PlayStation’ın Geliştiricisi Sony PC Platformlarına Yönelik Oyunlar Çıkarmayı Planlıyor

PlayStation ile konsol pazarında büyük pazar payına sahip olan Sony’den şaşırtıcı bir açıklama geldi. Şirket önümüzdeki dönemde PC platformuna yönelik oyun geliştirmeyi düşünüyor.
PlayStation’ın Geliştiricisi Sony PC Platformlarına Yönelik Oyunlar Çıkarmayı Planlıyor
21 Ağustos 2019 | 15:00Son Güncelleme: 27.01.2022 / 10:39:13
Yorum

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony pek çok farklı alanda faaliyet göstermekte. Ancak şirketin en büyük pazar payına sahip olduğu alanlardan birisi ise oyun dünyası geliyor. Sony bilindiği üzere PlayStation’ın geliştiricisi ve konsol dünyasında pazarın büyük bölümünü elinde bulunduruyor. Karşısında Xbox ve Nintendo Switch gibi rakipleri olmasına rağmen PlayStation’ın lider olduğunu söyleyebiliriz. Dev konsol üreticisinin ayrıca kendi geliştirdiği oyunlar da mevcut.

Şirket bugüne kadar oyunlarını kendi konsolu olan PlayStation ürünleri için geliştirdi. Ancak gelen son açıklamalar şirketin oyun dünyasında başka mecralara giriş hazırlığında olduğunu gösteriyor. Sony bünyesinde bulunan SIE Worldwide Studios Başkanı Shawn Layden’dan bu konuya yönelik çok konuşulacak açıklamalar geldi. Layden gelecekte geliştirecekleri bazı oyunların PC platformunda da yer alabileceğini söyledi.

Sony Yeni Pazarlara Açılacak

Sony Yeni Pazarlara Açılacak

Şirket bilindiği üzere son dönemde tanıtması beklenen PlayStation 5’in geliştirme sürecini titizlikle yönetiyor. Oyun tutkunları yakın zamanda yeni konsol modelinin tanıtılmasını heyecanla bekliyor. Konsoluna dair oyunlar geliştirdiği bilinen Sony, başka platformlara da göz kırpmaya başladı. Sony yetkilisi kendileri için önceliğinin PlayStation olduğunu söyledi ancak başka mecralara da kapalı olmadıklarını işaret etti.

Layden açıklamasında “PlayStation platformunu desteklememiz gerekiyor, bu konu kesinlikle tartışmaya kapalı. Ancak bununla birlikte, gelecekte benim stüdyolarım tarafından geliştirilen ve daha geniş bir oyuncu havuzuna ihtiyaç duyan bazı oyunların çıkacağını da göreceksiniz.” diye konuştu. Teknoloji devi rakipleri Xbox ve Nintendo Switch gibi platformlara yönelik oyun geliştirmeyeceğine göre geriye PC kullanıcıları kalıyor.

Şirketin gelecek planlarında multiplayer modu barındıracak yeni oyunlarını PC için de geliştirmek yer alıyor. Üstelik bu oyunlara çapraz platform desteği sağlanacak geniş bir oyuncu havuzu oluşturulabilir. Öyle görünüyor ki son dönemde PUBG ve Fortnite gibi multiplayer moduna sahip oyunlar Sony’nin fazlasıyla dikkatini çekmiş durumda.

PlayStation 5 için Yeni İddia

PlayStation 5 için Yeni İddia

Bilindiği üzere Sony’nin son dönemde başlıca odaklandığı konuların başında PlayStation 5 geliyor. Ürün resmi olarak tanıtılması ancak yeni konsolun donanımsal özelliklerine dair pek çok bilgi gün yüzüne çıktı. Konsolun tasarımına dair bir bilgiye ise bugüne kadar rastlamak mümkün olmadı. Son olarak önümüzdeki yıl çıkması beklenen PS5’in tasarımına yönelik yeni bir iddia ortaya atıldı.

Lets Go Digital tarafından ortaya çıkarılan görsel sonrası Sony’nin yeni bir patent başvurusunda bulunduğu belirtildi. Yapılan başvuruda “Bilinmeyen bir elektronik cihaz” tanımlaması yer alıyor ancak başvuruyu yapan kişi olarak PS4 tasarımında imzası olan Yasuhiro Ootori’nin adının geçmesi önemi ipuçları içeriyor. Bu gelişme sonrası ortaya çıkan tasarımın çıkması beklenen PS5’e ait olacağı konuşulmaya başlandı.

Görselde dikkat çeken detaylara değinecek olursak çok sayıda USB portunun olduğu görülüyor. Ancak bu portların ön yüzde yer alması geliştiricilere dağıtılan kitlerle alakalı olarak değerlendiriliyor. PS5’te bu girişlerin arka tarafta olacağı düşünülüyor.

Geliştiricilere sunulan tasarım ile resmi etkinlikte gösterilecek olan konsol arasında epey fark olması bekleniyor. Yine de çeşitli ipuçlarına bu görsel üzerinden ulaşmak mümkün. Önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen PlayStation 5 için gelen sızıntıların ardı arkası kesilecek gibi durmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar