Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Zararlı Yazılım İçeren 15 Yeni Uygulama Tespit Edildi

Android uygulama mağazası Play Store’da kullanıcılara silmeleri tavsiye edilen 15 uygulamaya rastlandı.
Play Store’da Zararlı Yazılım İçeren 15 Yeni Uygulama Tespit Edildi

Android kullanıcılarının uygulama desteği sağladığı mağaza Play Store, binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Mağaza her geçen gün büyüyor ve daha fazla uygulamayı bünyesinde barındırıyor. Bu durum beraberinde kullanıcılar için risk oluşturan uygulamaların ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Güvenlik şirketlerinin bugüne kadar pek çok kez Play Store’da zararlı yazılımlar tespit ettiği biliniyor.

Yapılan son araştırma milyonlarca kullanıcıyı tehdit eden yeni Android uygulamalarını ortaya koydu. İngiltere merkezli güvenlik şirketi Sophos’un yaptığı çalışma ile Android mağazasında zararlı yazılım içeren 15 yeni uygulamaya rastlandı. Şirket bu uygulamaları yüklemiş olan kullanıcıları derhal cihazlarından kaldırmaları yönünde uyarıyor.

Uygulamalar İzinsiz Reklam Gösteriyor

Uygulamalar İzinsiz Reklam Gösteriyor

Sophos tarafından Play Store’da tespit edilen 15 uygulamanın toplamda 1.5 milyon kişi tarafından indirildiği belirtiliyor. Uygulamalar kendisini Google servisi gibi gösteriyor ve yüklendikten sonra bir anda ortadan kayboluyor. Bu durum kullanıcıların uygulamayı kaldırmasını çok zor bir hale getiriyor. Gizlenen uygulamalar arka planda çalışmaya devam ediyor ve telefonda reklam gösterimleri yapıyor.

Bu sayede söz konusu uygulamaların geliştiricileri para kazanmaya devam ediyor. Güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada zararlı yazılıma sahip uygulamaların listesi yayınlandı. Söz konusu uygulamalar şu şekilde: “Flash On Calls & Messages, Rent QR Code, Image Magic, Generate Elves-, SavExpense, QR Artifact, Find Your Phone, Scavenger—speed, Auto Cut Out Pro, Background Cut Out, Photo Background, ImageProcessing, Background Cut Out, Auto Cut Out, Auto Cut Out 2019” Sophos Android kullanıcıları bu uygulamalardan birisini yüklememeleri konusunda uyarıyor.

Play Store’da Zararlı Yazılımların Sonu Gelmiyor

Play Store’da Zararlı Yazılımların Sonu Gelmiyor

Android mağazasında tespit edilen bu uygulamalar ilk değil anlaşılan o ki son da olmayacak. Geçtiğimiz günlerde Play Store’da zararlı yazılım içeren pek çok uygulamaya rastlandı. Bunların büyük çoğunluğu Google’a yapılan bildirimler sonrası kaldırılıyor.

Yakın geçmişte 1.5 milyondan fazla indirilen Sun Pro Beauty Camera ve Sunny Sweet Beauty Selfie Camera uygulamaları benzer bir haber ile gündeme gelmişti. Google bu uygulamaları Play Store’dan kaldırmış, daha önceden yükleme yapmış kullanıcıları da silmeleri konusunda uyarmıştı.

Zararlı yazılım içeren ve reklam gösterimi yapan kullanıcılar, bu reklamlara tıklaması halinde dolandırıcılık faaliyetleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Bununla birlikte kullanıcı verileri ele geçirilebiliyor. Güvenlik uzmanları kullanıcıları cihazlarına indirdikleri uygulamalar konusunda dikkatli olmaları hususunda uyarmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum