Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Play Store’daki Virüs Korumasının Tahminlerin Çok Altında Olduğu Tespit Edildi

Android mağazası Play Store için yapılan antivirüs testinin sonuçları şaşkınlık yarattı.
Play Store’daki Virüs Korumasının Tahminlerin Çok Altında Olduğu Tespit Edildi
Yorum

Android işletim sistemi akıllı telefon pazarında büyük bir kitle tarafından kullanılıyor. Apple dışında Samsung, Huawei, Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi akıllı telefon üreticileri modellerinde Android tabanlı arayüzlere yer veriyor. Dolayısıyla Android ekosistemi çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşıyor.

Google tarafından geliştirilen Android sisteminde uygulama desteği Play Store aracılığı ile sağlanıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda, çok sayıda zararlı yazılım içeren uygulamaya rastlanmıştı. Play Store’da yer alan Google Play Protect koruması ile zararlı uygulamaların engellenmesi amaçlanıyor.

Buradaki denetim mekanizmasına rağmen kullanıcı verilerini sızdıran veya dolandırıcılık amaçlı çalışan uygulamalar kendisini gösteriyor. İlk günden bu yana güvenlik açıkları ile gündemden düşmeyen Play Store’a yönelik yeni bir araştırma yapıldı. Antivirüs testinin sonuçları Android mağazasının beklendiği kadar iyi bir koruma sağlamadığını ortaya koydu.

Google Play Protect Antivirüs Testinden Geçti

Google Play Protect, Antivirüs Testinden Geçti

Android kullanıcıları bir uygulamayı yüklediklerinde telefonda yer alan Google Play Protect tarafından tarama işlemine tutuluyor. Burada zararlı bir yazılım tespit edilirse uygulamanın yüklenmesi engelleniyor. AV-TEST tarafından yapılan bir çalışma bu sistemin ne kadar güvenli çalıştığını ortaya koydu. Çalışmaya göre Play Protect göstermelik bir koruma sağlıyor.

AV-TEST kısa süre önce Android için mevcut olan antivirüs yazılımının ayrıntılı bir analizini gerçekleştirdi ve Google Play Protect’in en kötüsü olarak hizmet edebileceği sonucuna vardı. Bu, Google ürünlerindeki diğer kötü amaçlı yazılım ihlalleriyle birleştiğinde, şirket için sorunlara yol açabilir.

AV-TEST, antivirüs programlarının koruma, performans ve kullanılabilirlik alanında test ediyor ve buna göre derecelendiriyor. Kasım ayında Play Protect sistemi bu teste girdi ve 6 üzerinden derecelendirme yapıldı. Performans olarak 6 puan ile tam not alan Play Protect, kullanılabilirlik ve koruma kriterleri üzerinden sıfır puan aldı ve sınıfta kaldı. Testte Avast, McAfee, Trend Micro gibi popüler yazılımlar ise koruma testinden tam puan almayı başardı.

Google Play mağazasının hala Android’de uygulama bulmak için en iyi kaynak olmaya devam ettiği, özellikle de çevrimiçi olarak toplanan APK dosyalarıyla karşılaştırıldığında, daha kötü niyetli ihlallere açık olduğu belirtiliyor. Uzmanlar kullanıcılara Play Protect’in yanı sıra antivirüs kullanmalarını öneriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu