Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Kullanıcıları Tehdit Eden İki Tehlikeli Yazılım Ortaya Çıktı

Google’ın dev uygulama mağazası Play Store’da kullanıcılar için risk unsuru iki tehlikeli yazılım tespit edildi.
Play Store’da Kullanıcıları Tehdit Eden İki Tehlikeli Yazılım Ortaya Çıktı

Akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması ile beraber teknolojik anlamında pek çok yeni seçenek hayatımıza giriyor. Uygulama geliştiriciler farklı ihtiyaçlara yönelik çok sayıda ürün geliştiriyor ve bunu uygulama mağazalarında yayınlıyor. Android uygulama mağazası olan Play Store, binlerce uygulamaya bu bağlamda ev sahipliği yapıyor.

Bazı kötü niyetli kişiler ise geliştirdikleri zararlı yazılımlar ile bu mağazalar üzerinden milyonlarca kişiyi hedef alıyor. Mağazada Google Play Protect koruma sistemi olmasına rağmen kimi zaman tehlikeli yazılımlara rastlamak mümkün.

Son olarak Play Store’da milyonlarca kullanıcıyı hedef alan iki zararlı yazılım içeren uygulama yakalandı. Android’in açık kaynak kodlu bir platform olması siber korsanlar için uygun bir zemin oluşturuyor. Bu tehlikelerden birisi aslında geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı.

BianLain Geri döndü

BianLain Geri döndü

Geçtiğimiz yıl Play Store’da rastlanan BianLain adı verilen kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların banka hesaplarını hedef alıyor. Daha önce fark edilen ve platformdan uzaklaştırılan tehlikeli uygulama, daha gelişmiş haliyle yeniden ortaya çıktı.Geliştirilen yazılım, bulaştığı cihazın kontrolünü tamamen eline alıyor diyebiliriz. Böylelikle kullanıcıların banka hesap bilgilerine erişim sağlanıyor.

Uygulama cihaza yerleşmesi ile beraber kullanıcıdan bazı izinler talep ediyor. Bu izinlere olumlu yanıt verildiği takdirde, akıllı telefonda olan biten her türlü bilgiye erişmek mümkün oluyor. Uzmanlar kullanıcıların bu tarz yazılımlara maruz kalmaması adına bazı uyarılarda bulunuyor.

Play Store’dan indirilen uygulamaların resmi web sayfalarının kontrol edilmesi ise bu yöntemlerin başında geliyor. Böylelikle indirilen uygulamanın sahte olup olmadığını anlamak mümkün oluyor.

Samsung Görünümlü Sahte Yazılım

Samsung Görünümlü Sahte Yazılım

Play Store’da rastlanan bir diğer tehlikeli uygulamaya ise Samsung süsü verilmiş. Samsung tarafından geliştirildiği intibası verilen sahte uygulama, kullanıcılara reklam gösterimi yapıyor. “Samsung için Güncellemeler” adı ile sunulan yazılım, kullanıcılara gösterdiği reklama tıklatıyor ve devamındaki indirme işlemleri için para talep ediyor.

Danimarka merkezli analiz şirketi CSIS Security tarafından fark edilen yazılımın bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi tarafından indirildi tahmin ediliyor. Uygulama kullanıcılardan yıllık 34.99 dolar talep ederken, bu ödemenin Google hesabı yerine kişisel kredi kartı üzerinden yapılması isteniyor. Hatta bu uygulamanın akıllı telefonların SIM kilidini açtığını iddia ettiği belirtiliyor.

Son dönemde Play Store’da ortaya çıkan zararlı yazılım çoğu kullanıcıyı bıktırma noktasına getirmiş durumda. Bu sahte uygulamaların büyük çoğunluğu dolandırma maksatlı olarak kişisel verileri talep ediyor. Google tespit edilen uygulamaların gözünün yaşına bakmıyor ve mağazadan uzaklaştırıyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta Play Store’da yüksek riske sahip binlerce uygulama Google tarafından kaldırılmıştı. Ancak buna rağmen her geçen gün yeni bir sahte yazılım olayı yaşanmaya devam ediyor. Android’in açık kaynaklı olması iOS işletim sistemine nazaran bu olayların daha fazla yaşanmasına neden oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum