Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Eski Android Sürümünü Etkileyen Zararlı Reklam Yazılımı Tespit Edildi

Google’ın uygulama mağazası Play Store’da Android 5 yüklü cihazları etkileyen ve zararlı reklam yazılımı içeren uygulamalar tespit edildi
Play Store’da Eski Android Sürümünü Etkileyen Zararlı Reklam Yazılımı Tespit Edildi

Android kullanıcılarının uygulamalarını indirdiği mağaza Play Store binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Geliştiriciler tarafından yayınlanan uygulamalar yüksek indirme oranlarına ulaşması halinde büyük gelir sağlıyor. Kullanıcılar indirdikleri uygulamalara konum, veri paylaşımı gibi pek çok izin veriyor. Ancak bazı uygulamalar kullanıcı izni olmadan habersiz şekilde konum takibi ve kişisel verilere erişim gibi faaliyetlerde bulunuyor.

Google güvenlik politikalarını ihlal eden uygulamaların gözünün yaşına bakmıyor ve Play Store’dan kaldırıyor. Mağazadaki uygulamaların kontrolünü ise Google Play Protect adlı sistem sağlıyor. Bu aşamada denetlemeyi geçen uygulamalar Play Store’da yerini alıyor.

Kimi uygulamalar ise içerisinde barındırdığı zararlı yazılımlar ile Play Protect korumasını aşmayı başarıyor. Bir araştırma şirketi eski Android işletim sistemini etkileyen zararlı reklam yazılımına rastladı.

Google Play’de Adware İçeren Uygulamalar Bulundu

Google Play’de Adware İçeren Uygulamalar Bulundu

Google’ın binlerce uygulamaya ev sahipliği yapan mağazası Play Store’da daha önce de pek çok kez zararlı yazılım içeren uygulamaya rastlanmıştı. Son olarak Wandera adlı güvenlik şirketi mağazada yaptığı araştırmada adware yani zararlı reklam yazılımı içeren iki farklı uygulamaya rastladı. Uygulamaların geliştiricileri birbirinden farklı ve içerisindeki zararlı yazılım eski Android kullanan kişileri etkiliyor.

Adware içeren uygulamaların etki alanı Android 5.1.1 Lollipop sürümüne sahip akıllı telefonlar ile sınırlı. Diğer Android sürümleri için herhangi bir risk bulunmuyor. Araştırmacıların bulduğu iki uygulamanın adı Sun Pro Güzellik Kamerası ve Fun Sweet Beauty Selfie Kamerası olarak geçiyor. Uygulamaların indirme sayılarına bakıldığında 1 milyona yakın bir rakamın varlığı göze çarpıyor.

Google Uygulamaları Kaldırdı

Google Uygulamaları Kaldırdı

Play Store’da ortaya çıkan uygulamalar arka planda sessizce çalışıyor ve kullanıcılardan izinsiz veri topluyordu. Wandera bulmuş olduğu adware uygulamaları ile ilgili Google’ı bilgilendirdi. Söz konusu uygulamalar daha fazla kullanıcıyı etkilemeden Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı. Ancak mağazada yapılan aramalarda farklı geliştiricilerin aynı isim ile uygulamaları yayınladıklarını görmek mümkün.

Wandera konuyla ilgili açıklamasında söz konusu uygulamaların kullanıcılardan izinsiz şekilde ses kaydı alma, kısayolu oluşturma ve sistem uyarı penceresini kandırma gibi faaliyetlerde bulunduğunu belirtiyor. Belirtilen uygulamaları indiren kullanıcıların cihazlarından en kısa silmeleri öneriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum