Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Uygulama içi Abonelik İşlemlerine Sıkı Denetim Geliyor

Google uygulama mağazası Play Store’da kullanıcı güvenliğini sağlamak adına politikasını güncelliyor.
Play Store’da Uygulama içi Abonelik İşlemlerine Sıkı Denetim Geliyor

Google’ın Android işletim sistemi aracılığı ile akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümüne hizmet sağlıyor. Kullanıcıların uygulama ihtiyaçları ise Play Store mağazası üzerinden sağlanıyor. Bilindiği üzere mağaza binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalardan bazıları ise zararlı yazılım içeriyor ve kullanıcıları mağdur edebliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Android mağazasında 10 bini aşkın uygulamada güvenlik açığını ortaya çıkarmıştı.

Yazılım devi bu gibi durumların önüne geçmek adına yeni güvenlik önlemler almaya devam ediyor. Bu çerçevede gizlilik ve güvenli politikalarını sürekli güncelleyen şirket, yeni adımlar atmaktan da çekinmiyor. Son olarak uygulama içi aboneliklerde kullanıcıların dolandırılmasını önlemek adına yeni önlemlerin alınacağı öğrenildi. Buna göre uygulama içi ücretli aboneliklerin ve ücretsiz denemelerin şartlarının daha net ve şeffaf olması isteniyor.

Play Store için Yeni Önlemler

Play Store için Yeni Önlemler

Play Store’da yayınlanan uygulamaların belirli kurallara tabi olması gerekiyor. Aksi takdirde Google bu uygulamaların geliştiricilerini önce uyarıyor devamında ise yaptırım uygulamaktan çekinmiyor. Alınan kadar gereği uygulamaların ücretsiz deneme süresi sona erdiğinde ya da ücretli bir uygulamanın aboneliği yenileneceği zaman kullanıcılara bildirim gönderilecek. Ağustos ayı itibarıyla arka plan erişimi için izin isteyen uygulamalar için bu kurallar yürürlüğe girecek.

Önümüzdeki günlerde aldatıcı içeriklerin yer aldığı uygulamalara yönelik daha katı kurallar geleceği belirtiliyor. Yazılım devinin almış olduğu bu önlemlerin başlıca sebebi ise kullanıcıların çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine alet olmasını engellemek. Geçtiğimiz dönemde ücretsiz deneme süreleri sunulan bazı uygulamalarda kullanıcıların haberi olmadan üyelik başlatıldığı tespit edilmişti. Bu gibi uygulamalar Play Store aramalarında üst sıralarda gözükmeye başlamıştı.

Google geliştiricilerden kendisine karşı şeffaf olmalarını talep ediyor. Dolayısıyla bir geliştirici kullanıcının abone olup olmaması gerektiğine dair net bir bilgi sağlaması isteniyor. Yeni dönem ile bu gibi uygulamalarda daha net ve açıklayıcı bilgileri göreceğimiz anlamına geliyor.

Geçtiğimiz dönemde kötüye kullanıma sebebiyet veren reklam uygulamalarının yasaklanması sonrası, aldatıcı içeriklere karşı da harekete geçilmiş olması, güvenlik politikasının sürekli güncellendiğini gösteriyor. Google’ın yeni politikası 16 Haziran tarihinden itibaren uygulamaya konacak. Bu tarih sonrası geliştirici ve kullanıcıların nasıl karşılayacağını bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum