Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Petrol Fiyatları Hisse Senetlerini Baltalarken, Enflasyon Negatif Etkilenebilir!

Yükselen ham petrol fiyatları görece risk varlıkları üzerindeki baskıyı artırıyor, genel enflasyon kanadında da olumsuz bir eğilim gözlenebilir.
Yükselen Petrol Fiyatları Hisse Senetlerini Baltalarken, Enflasyon Negatif Etkilenebilir!

ABD’nin İran’ın petrol ithalatını durdurma yönünde bir sürpriz hareketinin ardından petrol fiyatlarının yükselmesiyle küresel hisse senedi piyasaları düşmeye başladı. 

Yatırımcılar dünya ekonomisinin yönüne dair ipuçlarından yola çıkarak hisse senedi piyasalarında yeni (bir miktar) kazanç bekliyordu.

Petrol Yukarı Borsa Endeksleri Aşağı

Yükselen Petrol Fiyatları Borsaları BaskılıyorStoxx Avrupa 600 endeksi açılış zilinin ardından %0.2 sundu, Hong Kong’dan Hang Seng ve Japonya’dan Nikkei 225 endeksleri ise her biri %0.2 kazanım sağlamıştı (Hang Seng primini iade etti ve düz bir grafike). 

ABD vadeli işlemlerinde görülen performansa baktığımızda Dow 30 %0.03, S&P 500 ve Nasdaq yatay. Vadeli kanadın hareketi spot S&P 500 için %0.1 ve spot Dow Jones Endüstri Ortalaması için yatay bir açılışa işaret ediyor.

Brent tipi ham petrol olan global emtia, bir önceki aya göre %0.7 artarak varil başına 74.52 $ seviyesine yükseldi. ABD’li mevkidaşı (WTI tipi petrol) West Texas Intermediate ise, %0.8 artışla varil başına 66.05 $’a yükseldi.

İran Hamlesi Diğer Ülkelere Bakışı Hassaslaştırır

İran Hamlesi Diğer Petrol İhraç Eden Ülkelere Bakışı HassaslaştırabilirABD’nin, Çin’in İran’dan petrol ithal etmesini yasaklayan bir hamlesi kaynaklı ABD’nin petrol piyasası sert bir sarsıntı gösterdi. Çin, Hindistan ve Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelere verilen muafiyet 2 Mayıs’ta sona erecekti, ancak sürpriz karar fiyatları önemli ölçüde yukarı itti ve yükselişin devam etmesine neden oluyor.

Petrol fiyatları, ABD yönetiminin İran petrol ithalatında feragatı durdurma kararından yararlanmaya devam ediyor. Buna rölatif mevsimsel olarak yazın artan petrol talebinin ortasında, petrol piyasasının Libya, Venezuela veya Nijerya’daki diğer aksaklıklara karşı çok hassas olunması muhtemel olabilir.

Fiyatlar Normalleşebilir

Petrol Fiyatlarında Normale Dönüş Beklentiler ArasındaYine de, diğer üreticilerin artan üretimi, arz dengesini yumuşatabilir. Fiyatların orta vadede kapanmasının muhtemel olduğu da yatırımcı tarafında düşünülebilecek bir senaryo olarak ele alınabilir. 

Daha soft küresel talep, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın artan verimi, fiyat artışlarını sınırlayabileceği, pahalı petrolün birçok merkez bankasının akılcı pozisyonlarını baltalamak için de işe yarayabileceği gelişmenin ele alınabilecek bir diğer yüzü olabilir.

Petrol Yükselişi Genel Enflasyona Negatif Yansıyabilir

Petrol Fiyatları Enflasyonda Negatif Reaksiyona Yol AçabilirMerkez bankaları genel olarak çekirdek enflasyona bakma eğiliminde, ancak genel enflasyona bakılması durumunda orada enerji görebiliri. Yılın başlangıcından bu yana petrol fiyatlarına oldukça yükseliş kaydettik; bu da petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle enflasyonun kısa vadede yükseleceği anlamına gelen bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.

Global arenada yatırımcılar, bu hafta Facebook, Microsoft ve Amazon.com gibi şirketlerden gelen kazanç raporlarını çok yakından takip edecek.

ABD sağlık sigortası sisteminde yapısal değişiklikler olması ihtimaline rölatif sağlık bakım hisse senetleri son zamanlarda acı çekmekteydi. ABD’ye önemli ölçüde maruz kalan İsviçreli bir ilaç üreticisi olan Novartis Çarşamba günü sonuçları (1Ç19) açıkladı.

ABD makroekonomik verilerinin ve ilk çeyrek (1Q19) GSYİH’i de içerecek güncellemesinin hafta sonunda açıklanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum