Yatırım yapmaya başla!

Peter Thiel’in Suçlamalarının Ardından Google’ın Çin’deki İşleri Mercek Altına Altındı

Peter Thiel’in Google’ın Çin'le çalıştığı iddiaları, şirketin ülkede yaptıklarının daha yakından mercek altına alınmasını sağladı. İşte teknoloji devinin yaptıkları;
Peter Thiel’in Suçlamalarının Ardından Google’ın Çin’deki İşleri Mercek Altına Altındı

Milyarder teknoloji yatırımcısı Peter Thiel’in Google’ın Çin ordusuyla birlikte çalıştığı yönündeki suçlamaları, şirketin ülkede yaptıklarının daha yakından mercek altına alınmasını sağladı.

Kaldı ki Peter Thiel’in Google iddialarının üzerine ABD Başkanı Donald Trump, yönetiminin Google’ı inceleyeceğini söyledi. Ayrıca Thiel’in, konuyu herkesten iyi bilen harika biri olduğunu belirterek, görünüşe göre Google’ın haince bir iş yaptığını sözlerine ekledi.

Teknoloji devi ise Çin ordusuyla çalıştığına dair iddiaları kabul etmeyerek Google’ın siber güvenlik, sağlık gibi pek çok alanda ABD hükümetiyle birlikte çalıştığını bildirdi.

Google Çin Birlikte Çalışma İddia Reddetti Yine de yaşananlar, Google’ın halihazırda teknoloji konusunda ABD için bir tehdit konumunda olan dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’de neler yaptığını gündeme getirdi. Google 2010 yılında ülkede etkili bir şekilde engellenerek arama motorunu sonlandırsa da geçen yıl çıkan raporlarda, şirketin Çin’de sansürlü bir sürümünü başlatmak istediği öne sürüldü. Şirketin halka açık bir şekilde kabul ettiği girişimin ilk aşamalarında olduğu söylendi.

Bununla birlikte Google yöneticisi Karan Bhatia, bu hafta yaptığı açıklamada şirketin Çin arama ürünü girişimi Project Dragonfly için planlarını bıraktığını dile getirdi.

Google Dragonfly Bıraktı Peter Thiel’in suçlamalarından biri de Çin casuslarının Google’ın yapay zeka projelerine sızdığı yönündeydi. Dolayısıyla Google’ın Çin’de yapay zeka projeleri de incelemeye alındı. Eldeki bilgilere göre Çin’de yapay zeka projeleri olan Google, 2017’de ülkede bir yapay zeka araştırma merkezi açtı. İnternet sitesinde Google’ın Çin’deki yapay zeka araştırmalarının eğitime ve doğal dilde anlamaya odaklandığı yazıyordu.

Google ayrıca yapay zekayı açık artırmaya uygulamak istiyordu ki böylece reklamlar için teklif verme işlem daha verimli olabilirdi.

Google Çin Neler Yapıyor Çin’de bu çalışma aynı zamanda Google’ın global olarak sunduğu TensorFlow gibi yapay zeka ürünlerine de katkıda bulunuyordu. Bulut bilişim söz konusu olduğunda ise Google’ın taktiği, bulut ürünlerini Güneydoğu Asya ve başka yerlerde uluslararası operasyonları olan Çinli firmalara satmaya çalışmak olarak belirtildi.

Çin’deki Google iş ilanları da firmanın bulut bilişim mühendisleri, veri yöneticileri, satış ve iş geliştirme rolleri aradığını gösterdi. Şirket ayrıca medya, eğlence, üretim gibi belirli sektörlerdeki müşterileri hedeflemesi için insanları işe alıyordu. Öte yandan Google, sahip olduğu Nest markası altında akıllı telefonlar, hoparlörler ve termostatlar dahil olmak üzere çeşitli donanım ürünleri satmakta ve bunların bir kısmı Çin’de üretilmekte.

Şirket şu anda mühendislerin ürünleri test etmeleri, üretim ve tedarik zinciri yöneticileri için ilanlar veriyor. Ancak Haziran’da çıkan bir haberde Google’ın ABD’den gelen bazı tarifelerden kaçınmak için bazı Nest ürünlerinin üretimini Çin dışına taşıdığı söylenmişti. Google Çin’de uygulama mağazası ve reklam alanları için de bazı çalışmalar yapsa da genel olarak, Google’ın Çin’deki işletmesinin çoğunlukla Çin şirketlerinin ürünlerini Çin dışında kullanmalarını sağlamayı amaçladığı görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum