Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peru, CBDC Programında Hindistan, Hong Kong ve Singapur ile Ortak Çalışacak

Peru merkez bankası başkanı, ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için iş birliğinde bulunacağını söyledi.
Peru, CBDC Programında Hindistan, Hong Kong ve Singapur ile Ortak Çalışacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin CBDC geliştirmek için küresel yarışta yer alacağını belirtti. Önümüzdeki yıllarda ödeme sistemlerinin mevcut olandan tamamen farklı olacağını belirten Velarde, finansal sistemde de büyük değişiklikler yaşanacağını kaydetti.

Başkan Valerde, Peru’nun Hindistan, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere CBDC’lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak olacağını belirtti. CBDC’ler bir ülkenin fiat para biriminin ilgili merkez bankası tarafından verilen ve kontrol edilen dijital bir şekli olarak tanımlanıyor.

Bu alanda ilk olmayacaklarını belirten Velarde, geride kalmak istemediklerini belirtti. Araştırmalara göre 87 ülke şu anda bir CBDC araştırıyor ve 7’si testlere başladı. Mayıs 2020’de yalnızca 35 ülke bir CBDC geliştirmeyi düşünüyordu.

Bir CBDC’si olmamasına rağmen, El Salvador’un Eylül’de Bitcoin’i yasal bir ihale olarak benimsemesi, bölgedeki dijital varlıklara olan ilgiyi artırmış görünüyor. Meksika ve Brezilya, CBDC’leri 2023’ten önce uygulamayı planlıyor ve Bahamalar’ın halihazırda CBDC’si kullanılıyor.

Peru’nun yaklaşmakta olan CBDC geliştirme ortaklarına gelince, Hindistan Merkez Bankası yıl sonundan önce dijital rupinin deneme uygulamasını başlatmayı planlıyor, ancak aynı zamanda dağıtımın sorunsuz ilerlemesini sağlamak için zaman alıyor.

Hong Kong’un Para Otoritesi (HKMA), şehrin sınır ötesi pazarlarında perakende ticaretin potansiyel faydalarından yararlanmak amacıyla dijital bir Hong Kong doları (e-HKD) sunma olasılığını araştırmaya devam ediyor.

Son olarak Singapur Para Otoritesi (MAS), özel olarak geliştirilmiş bir perakende CBDC için planlarını paylaştı . Bu alanda Çin Merkez Bankası’nın dijital yuan testleri ile başı çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%