Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Ön Tasarımı Tamamlanan HÜRJET Projesinden İlk Video GeldiÖn Tasarımı Tamamlanan HÜRJET Projesinden İlk Video Geldi

Yerli ve milli olarak geliştirilen projelerden biri olan HÜRJET, daha önce jet eğitim projesi olarak duyurulmuş ve tüm çevrelerde heyecan yaratmıştı. Türkiye’nin ilk süpersonik jet eğitim projesi olarak duyurulan HÜRJET’in ön tasarım aşaması başarıyla tamamlandı ve ilk video ortaya çıkarıldı. Bu projenin en önemli aşamalarından birisinin ön tasarım olduğu belirtilirken, kritik tasarım aşamasına geçilme süreci de onaylanmış oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirme süreci başlatılan HÜRJET’in ortaya çıkan animasyon görüntüleri son derece etkileyici görünüyor. TUSAŞ’ın üzerinde çalıştığı uçak jet eğitimi ve yakın destek ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak. Bugün itibariyle bu görevi T-37 ve Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçakları icra ediyor. HÜRJET’in bu uçakların yerini alması hedefleniyor.

Yerli ve milli uçağın ilk prototipinin 2021 sonunda, 2022 yaz aylarında ise göklerde olması bekleniyor. Uçağın yük kapasitesi 2 bin 721 kg olan HÜRJET’in 1.4 mach hıza ulaşabileceği belirtiliyor. Hafif taarruz görevlerini de yerine getirebilecek olan eğitim uçağının, silah gücü, geniş görev yelpazesi ve üstün yük kapasitesi ile muharebe alanında büyük katkı sağlaması bekleniyor.

HÜRJET 45 bin feet yüksekliğe çıkabilirken, 2 bin 592 km menzile sahip olacak şekilde geliştiriliyor. Geliştirilen uçağın TSK’da aktif rol oynaması beklenirken ulusal pazarda da ilgi görmesi ve satışa sunulması hedefleniyor. Ön tasarım aşaması tamamlanan HÜRJET’in ilk animasyon görüntülerini videodan izleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur