Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Okulların Açılması Konusunda İstekli Olan Trump, Fauci ile Ters Düştü

ABD koronavirüse karşı verdiği savaşta hala büyük kayıplar verirken Trump eğitim öğretime yeniden başlanması için çağrı yaptı.
Okulların Açılması Konusunda İstekli Olan Trump, Fauci ile Ters Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada 4 milyon 430 bini aşan koronavirüs vakalarının 1 milyon 430 bini ABD’de kaydedildi. Ülkede salgın hastalık 85 bin 197 kişinin canını aldı. Artış hızını dahi yavaşlatamayan ülkede hem sağlık hem de ekonomi zor bir süreçten geçiyor.

Dün konuşma yapan FED Başkanı Jerome Powell, ekonomi için ciddi uyarılarda bulunmuştu. FED’in bu süreçte tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu söylerken, özellikle iş kayıplarına vurgu yapmıştı. Bazı ekonomistlerin aksine daha umutsuz ifadeler kullanan Powell’ın açıklamalarının ardından tehlikenin boyutu bir kez daha anlaşıldı.

Fakat Başkan Donald Trump, salgının ortasında eyalet valilerinden eğitim-öğretime yeniden başlamalarını talep etti.
ABD Salgın Artıyor
Kaynak: Worldometer

Ekonomik açılma adımları için her seferinde daha istekli görünen Trump’ın özellikle okulları açma çağrısı Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü Anthony Fauci’nin tepkisini çekti. Zaten Fauci, eyaletlerde karantina kısıtlamalarını erkenden kaldırmanın daha çok ölüm getireceği konusunda ısrarcıydı.

Trump’un okul konusundaki fikirlerinin üzerine okul ve üniversitelerin sonbaharda da kapalı kalması gerektiğini aktardı. Onun bu uyarılarına rağmen Trump, isteğinde kararlı göründü;

Trump Okul Açma AçıklamaFauci dışında diğer birçok uzman da topluluk halinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlamasının salgını çok daha kötü bir noktaya taşıyabileceği konusunda uyarıyorlar. Ülkede hastalığın şuanki seyrine bakılırsa, yüksek sayıdaki ölümler ve hızla artan vakalar 2020-21 akademik dönemini tehdit ediyor.

Okulların yeniden açılması, normal hayata geçişin en belirgin işaretlerinden biri olacağı için, bunun ardından salgını daha da artıracak bazı faaliyetlerdeki yasakların da çiğnenmesinden endişe ediliyor. Pandemiyi 100 bin ölümle kapatmayı hedefleyen Trump’ın bu düşüncesi bile şuan en iyi ihtimal gibi görünüyor.

Öte yandan dün, ABD Temsilciler Meclisi tarafından 3 trilyon dolarlık bir bütçe tasarısı sunulmuştu. Fakat bu yeni ekonomik teşviğin Senato tarafından kabul edilmeyeceği yönünde şüpheler mevcuttu. Tam da bu fikre paralel konuşan Trump, Senato’nun yanı sıra kendisinin de bunu onaylamayacağını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu