Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD/Gurria Trump’ın Davos Konuşmasına Yanıt Olarak Çok Taraflılığı Savundu

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Trump’ın Davos’taki yorumlarına karşı çıktı. Detaylar aşağıda;
OECD/Gurria Trump’ın Davos Konuşmasına Yanıt Olarak Çok Taraflılığı Savundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump Dünya Ekonomik Forumu katılımcılarına kendi vatandaşlarını ön plana koymalarını söyleyerek ABD’nin başarısını örnek gösterirken, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria bu yaklaşıma karşı çok taraflılığı savundu.

Ekonomik büyüme, refah ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme amaçlı OECD’nin üst düzey yöneticisi olan Gurria, Davos’ta CNBC’ye, çok taraflılığın modern dünyada bir zorunluluk olduğunu söyledi.

“Çok taraflı olmazsa uluslararası ticaretle nasıl başa çıkabilirsiniz? Göç gibi şeylerle, iklim gibi şeylerle, sınır ötesi yatırım akışlarıyla nasıl başa çıkabilirsiniz? Açıkçası çok taraflı yaklaşım, gidilecek yoldur.” dedi.

Bugün erken saatlerde konuşan Trump, Davos’taki açılış konuşmasında Önce Amerika yaklaşımından bahsederek diğer ulusları benzer bir yaklaşım benimsemeye davet etti.

OECD/Gurria Trump’ın Davos Konuşması Çok Taraflılık VurgusuGeçen yıl hükümetin kapatılması nedeniyle etkinliğe katılamayan Trump; “Amerika’nın yeni keşfedilen refahı yadsınamaz, eşi benzeri görülmemiş ve dünyanın hiçbir yerinde karşılığı yok. Amerika bu çarpıcı dönüşünü bir avuç küçük politika değişikliği yaparak değil, tamamen Amerikalı işçinin iyiliği üzerine odaklanmış yepyeni bir yaklaşım benimseyerek başardı” dedi. Trump’ın konuşması 15 Ocak’ta imzalanan birinci aşama anlaşmanın üzerine geldi.

Anlaşmaya ilişkin görüş bildiren Gurria, ticaret gerilimlerinin hafifletilmesinin büyümeyi teşvik etmenin bir yolu olduğunu savundu.

OECD/Gurria Trump’ın Davos Konuşmasına Karşı Çıktı “Çok taraflı bir şekilde gitmezsek daha fazla durgunluk çekeceğiz, büyümenin daha fazla yavaşlamasına maruz kalacağız. ABD tıpkı Çin’de olduğu gibi, dünyanın geri kalanı gibi halihazırda kendi büyümesinde yavaşlama olduğunu gördü.

ABD başkanının bugünkü konuşmasından sonraki en büyük sır, ABD’nin dünya ekonomisindeki tek parlak nokta olmadığı ama bunu nasıl genelleştirebiliriz? Cevabın bu ticaret gerilimlerini düşürerek olduğunu biliyoruz.” dedi.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada da şu anki yatırım ve ticaret büyümesinin ABD ile Çin arasındaki anlaşmaya bağlı olduğunu söylemişti. Ticaret bve yatırım büyüme oranlarının yavaşladığını vurgulayan Gurria, korumacılığın daha fazla devam ettiği sürece sonuçların daha da kötüleşeceğini savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu