Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Obama’nın Eski Güvenlik Danışmanı: Çin ABD için En Ciddi Tehdit

Obama'nın eski güvenlik danışmanı, Çin'in ABD için oluşturduğu tehdide dikkat çekerek endişe verici açıklamalarda bulundu.
Obama’nın Eski Güvenlik Danışmanı: Çin ABD için En Ciddi Tehdit
Son Güncelleme: 
Yorum

Eski bir ABD ulusal güvenlik danışmanı, Pekin’in uzun vadeli hedefleri hakkında açık sözlü ve Washington için en ciddi tehdit olduğunu söyledi.

Eski Başkan Barack Obama yönetiminde ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan James Jones; “Çin uzun vadeli hedeflerinin stratejik olarak ne olduğu konusunda çok açıktı” diyerek bunu çok ciddiye almaları gerektiğini dile getirdi.

Pazar günü Abu Dhabi’deki Atlantik Konseyi Küresel Enerji Forumu’nda konuşan Jones, Çin’in hedeflerinden bir tanesini teknoloji kullanan kendi insanlarının tam kontrolü oarak tanımladı.

“Ne yaparsa yapsın her bir vatandaşı kontrol etmek için şaşırtıcı ilerleme kaydediyorlar” ifadeleriyle dikkat çekti.

ABD Eski Ulusal Güvenik Danışmanı Çin’in sosyal kredi sistemine atıfta bulunuyor gibi görünen Jones, şöyle konuştu: “Vatandaşlık için notlar verecekler, bu onların yapacakları işleri, yapabilecekleri seyahatleri ve diğer her şeyi etkileyecek. Hareket ettikleri yer korkutucu. Açıkçası bunu başka ülkelere ihraç etmek istiyorlar.” Pekin’in dünyanın birçok yerinde nüfuz kazanmak için bir “Truva atı” stratejisi kullandığını öne süren Jones, ekonomilerin içine girdiklerini, alabilecekleri her şeyi satın aldıklarını ve sonrasında hükümetin davranışı için talepte bulunduklarını bildirdi.

Bunun ABD’nin ele alması gereken bir şey olduğunun üzerini çizdi.

ABD Çin Meselesini Ciddiye Almalı “Beni endişelendiren şeylerden biri de demokratik ülkelerde bile dünyadaki değerler hakkında konuşmayı bırakmamızdır. İnsan hakları hakkında konuşmalıyız.” ABD’nin Çin’le ticaret görüşmelerini riske atsa bile Hong Kong’daki protestocuları destekleyip desteklememesi gerektiği sorulduğunda da Jones; “ticaret insan değerlerinden daha mı önemli” diyerek karşılık verdi.

ABD’nin Soğuk Savaş sırasında Berlin Duvarı yıkılana ve rejim çökünceye kadar Sovyetler Birliği ile ticaret yapmadığını kaydetti. Ancak Çin olayında, ayakta uyuduklarını belirtti ve Çin’in dünyanın en baskın kültürü olarak ABD’nin yerini alma niyetini gerçekten anladıklarından emin olmadığını kaydetti. “ABD Çin ile Afrika ve diğer yerler de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde rekabet etmelidir. Teknolojide rekabet etmek daha ciddi ama ABD kazanabilir” diyerek şöyle devam etti:

“Çin, 5G’nin ortaya çıkışının altyapı yönlerini başarıyla yakalarsa, bu ülkelerin GSYİH’sini önemli ölçüde etkiler. Bu bence Amerika Birleşik Devletleri’nin kazanabileceği bir yarışma, çünkü 5G dünyasının nasıl görüneceğine dair tamamen farklı bir felsefemiz var. Tamamen farklı bir pazarlama stratejimiz var. Bence başarılı olacağız.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu