Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nvidia, Quadro ve Tesla Serilerinin Sona Erdiğini Açıkladı

Nvidia’dan yapılan açıklamada iki önemli ekran kartı serisinin son erdiği duyuruldu.
Nvidia, Quadro ve Tesla Serilerinin Sona Erdiğini Açıkladı
Yorum

Bilgisayar teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve kullanıcılara daha üstün deneyimler sunuluyor. Bu gelişimin en hızlı yaşandığı alanlardan birisi ise ekran kartı teknolojileri olmakta. Günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için ekran kartı üreticileri olarak Nvidia ve AMD öne çıkıyor. Nvidia’nın RTX, GeForce gibi serileri olmakla beraber AMD tarafında ise Radeon, RX serileri pazarda yer alıyor.

İki şirket birbirinden iddialı ekran kartlarını geliştiriyor ve üst düzey modelleri ile öncelikle oyuncu kitlesini hedef alıyor. Nvidia son yıllarda RTX serisi ekran kartları ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisine sahip olan bu ekran kartları oyunlarda çok daha gerçekçi görüntülerin elde edilmesini sağlıyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde RTX 3000 serisi modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Ekran kartlarına beklenenden daha fazla talep olduğu belirtilmişti. Şirket bir yandan da daha önceden yer etmiş önemli ekran kartı serilerini sona erdirdiğini duyurdu.

Quadro ve Tesla için Yolun Sonu Göründü

Quadro ve Tesla için Yolun Sonu Göründü

Nvidia’nın geçtiğimiz yıllardan bu yana en popüler ekran kartı serileri arasında Quadro ve Tesla’yı gösterebiliriz. Teknoloji devi ilerleyen dönemde bu serilere dair yeni bir model çıkarmama kararı aldı. Alınan karara sebep olarak iki kartı mimarilerinin birbirine çok benzemesi gösteriliyor. Şirketin böylece ürün yelpazesini daha sade hale getireceği belirtiliyor. Quadro serisi ilk olarak 2000’li yılların başında tanıtılmıştı.

O dönem GeForce serisi ile beraber Quadro serisi piyasaya sürülmüştü. OpenGL sürücüleri ile dikkat çeken Quadro serisi üst seviyeye hitap eden kullanıcıların dikkatini çekmişti. Hatta bu kartlar daha sonrasında AMD bünyesine katılan ATI tarafından geliştiriliyordu. Bir diğer seri ise Tesla, Quadro’dan birkaç yıl sonra tanıtılmıştı. Bu mimari özellikler süper bilgisayar adı verilen ürünlerde kendisine yer buluyordu.

Şu an için Nvidia cephesinde GeForce ve Titan serisi kullanıcılara sunuluyor. Bu kartların Quadro ve Tesla serilerindeki benzer özelliklere sahip olması da Nvidia’nın böyle bir karar almasına neden oldu. Şirket ekran kartı pazarında rakibi AMD’den daha yüksek bir paya sahip olmayı sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu