Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nvidia Kripto Para Madencilerinin Yoğun Talebi Nedeniyle Stok Sıkıntısı Yaşıyor

Nvidia’nın yeni ekran kartları RTX 3000 serisinde stok sıkıntısı yaşanıyor.
Nvidia Kripto Para Madencilerinin Yoğun Talebi Nedeniyle Stok Sıkıntısı Yaşıyor
Yorum

Teknolojik gelişmelerin etkisini gösterdiği alanlarda birisi ise ekran kartı pazarı olmakta. Yüksek seviyeye hitap eden ekran kartları yeni nesil oyun deneyimini belirleyen başlıca donanımlardan biri olmakta. Ekran kartı pazarında uzun yıllardır Nvidia ve AMD birbirinden iddialı modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Son yıllarda kripto paraların değer kazanması ile beraber ekran kartlarına madencilerin de yoğun ilgi gösterdiği biliniyor.

Kripto para madenciliği için yüksek seviye ekran kartlarına ihtiyaç duyuluyor. Üstelik madenciler toplu olarak alım yapıyor ve bu nedenle oyuncular kartlara ulaşmakta zorluk yaşıyor. Nvidia geçtiğimiz Eylül ayında heyecanla beklenen RTX 3000 serisinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Aradan 2.5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen yeni ekran kartlarında stok sıkıntısı yaşanıyor. Bu durumun kripto para madencilerine ürün satışı nedeniyle gerçekleştiği iddia ediliyor.

Nvidia’da Stok Sıkıntısı

Nvidia’da Stok Sıkıntısı

Nvidia’nın yeni nesil ekran kartları RTX 3000 serisi modellerine uzun zamandır erişim sıkıntısı yaşanıyor. Pek çok kullanıcı yeni ekran kartlarına ulaşamadığını belirtiyor. Yaşanan stok sorunu nedeniyle Nvidia’nın kripto para madencilerine ekran kartı sattığı iddia edilmeye başlandı. Benzer bir durum daha önce AMD’nin yeni ekran kartlarında da yaşanmıştı. Oyuncular ise ürün bulamadıkları için şirketlere tepkili.

Stok sıkıntısının bir diğer nedeni de yeni nesil konsolların bu dönem tanıtılmış olması. PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S konsolları tüketicilerin beğenisine sunulmuş durumda. Bu da yaşanan stok sıkıntısını açıklıyor. AMD’nin daha önce tanıttığı RX 500 serisinde de benzer bir sorun yaşanmıştı. O dönem yine kripto maden sektörüne büyük ilgi vardı. Finansal analistler RTX 3000 modellerinin büyük bölümünün kripto para madenciliği yapan kişi ve kurumlara satıldığını belirtiyor.

Tahminler bu sıkıntının 2021 yılında da devam edeceği yönünde. Uzmanlar Nvidia’nın kripto maden sektörüne 175 milyon dolar değerinde RTX 3000 serisi ekran kartı sattığını belirtiyor. Şirket yılın üçüncü çeyrek raporunda yüzde 37 oranında büyüme kaydetti. Şirketin kripto maden sektörüne 150 milyon dolarlık ürün satması bekleniyordu.

Stok Sıkıntısının Sürmesi Bekleniyor

Stok Sıkıntısının Sürmesi Bekleniyor

Ethereum madencilerinin de son dönemde daha güçlü ekipmanlara ihtiyacı olduğu belirtiliyordu. Bu nedenle RTX 3000 serisi kartların hızlı bir şekilde tükendiği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Nvidia yöneticileri yüksek talep nedeniyle RTX 3000 serisi modellerdeki stok sıkıntısının birkaç ay daha sürebileceğini ifade etmişti.

Uzmanlardan gelen açıklamalar da 2021 yılına kadar oyuncuların ekran kartlarına erişmekte sorun yaşayacağı yönünde. Birbirinden iddialı oyunların piyasaya sürüldüğü şu dönemde ekran kartı tarafındaki stok sıkıntı oyuncuların büyük tepkisine neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu