Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Nvidia, Intel ve Cisco Gibi Dev Şirketler ABD’ye Yönelik SolarWinds Saldırılarından Etkilendi

Son haftalarda ABD’yi etkisi altına alan SolarWinds saldırılarından teknoloji devleri etkilenmeye devam ediyor.
Nvidia, Intel ve Cisco Gibi Dev Şirketler ABD’ye Yönelik SolarWinds Saldırılarından Etkilendi

Siber güvenlik günümüzde her zamankinden çok daha önemli bir hal almış durumda. İnsanların verileri bu şirketler üzerinde tutuluyor ve hackerlar bu verileri sürekli hedef almaya devam ediyor.

Son günlerde ABD genelinde yaşanan siber saldırılar ise pek çok şirketin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. SolarWinds adı verilen faaliyetler ABD’deki devlet ve özel kurumları hedef almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, sunucularının hackerlar tarafından hedef alındığını açıklamıştı.

Gelen haberler ülkedeki başka teknoloji devlerinin de bu saldırıların hedefi olduğunu gösteriyor. Wall Street Journal’de yer alan habere göre aralarında Nvidia, Intel ve Cisco’nun olduğu pek çok şirket SolarWinds saldırılarındann nasibini alıyor. Rusya merkezli olduğundan şüphe edilen korsanlar, muhasebe şirketlerinin yanı sıra hastane ve üniversiteye de erişim sağladığı belirtiliyor.

SolarWinds Rüzgarı Devam Ediyor

SolarWinds Rüzgarı Devam Ediyor

Bilgisayar korsanlarının gizlice yerleştirilmiş bir arka kapı aracılığıyla içeri girmesine izin veren SolarWinds Orion adlı bozuk ağ izleme yazılımından etkilenen şirketlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu şirketlerdeki hassas verilere erişim sağlandığı belirtiliyor.

Bunların şirketlerin arasında Cisco, Intel ve Nvidia’nın yanı sıra muhasebe firması Deloitte LLP, bulut bilişim yazılımı üreticisi VMware Inc. ve ev ve ofis Wi-Fi yönlendiricileri ve ağları satan Belkin International Inc. gibi şirketler yer alıyor. Saldırganların ayrıca California Eyalet Hastaneleri Departmanı ve Kent Eyalet Üniversitesi’ne erişim sağladığı da gelen bilgiler arasında.

Saldırının Etkisi Sonradan Görülebilir

Saldırının Etkisi Sonradan Görülebilir

Saldırıdan etkilendiği belirtilen şirketler durumu araştırdıklarını ve müşterilerinin etkilenmediğini iddia ediyor. Uzmanlar ise bu durumun fark edilmesinin uzun zaman alabileceğini düşünüyor. Bu durumda, araştırmacıların geriye dönüp bakacakları çok fazla veri olduğu belirtiliyor.

Bilgisayar korsanlarının çeşitli kuruluşlarda ne yaptıkları veya çoğu şirket için arka kapıları kullanıp kullanmadıkları henüz bilinmiyor. Ancak araştırmacılar ve güvenlik uzmanlarına göre iç iletişim ve diğer devlet sırlarının yanı sıra, bilgisayar korsanlarının şirket yöneticilerinin e-postalarını, geliştirilmekte olan hassas teknolojilerle ilgili dosyalara ulaşmanın yollarını aramış olabilir.

Fortune’a göre ülkede 500’den fazla devlet ve ve özel kurum SolarWinds yazılımını kullanıyor. Siber korsanların bu program üzerinden elde ettikleri izinsiz erişimler ile şirketlerin hassas verilerine ulaştıkları belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum