Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nvidia İlk Çeyrekte Madencilerden 155 Milyon Dolar Gelir Sağladı

Şirket 2021’in ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Kazancın büyük bölümü oyuncu kitlesinden sağlandı. Son veriler haberde...
Nvidia İlk Çeyrekte Madencilerden 155 Milyon Dolar Gelir Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın önde gelen ekran kartı üreticisi Nvidia, yılın ilk çeyrek verilerini açıkladı. Şirket ilk çeyrekte rekor kazanç açıkladı ancak bu artış kripto para madencilerinden ziyade oyuncuların yüksek talebine bağlandı.

Firma küresel yarı iletken kıtlığına rağmen sürekli büyüme dönemine bağlı olarak etkileyici performansla genel satışlarda %84 artış olduğunu aktardı.

Nvidia’nın satışları ve kazançları, Wall Street beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Hisse başına 3,28 dolar kazanç ve 5,41 milyar dolarlık gelir öngördükten sonra 5,66 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 3,66 dolar kazanç bildirildi.

Talebin Büyük Bölümü Oyunculardan Oldu

Talebin Büyük Bölümü Oyunculardan Oldu

Şirket video oyun sektöründen gelen talepte büyük artış olduğunu ve yıllık oranda %100’den fazla yükseliş meydan geldiğini açıkladı. Madencilerden gelen talep doğrultusunda bu amaca yönelik ekran kartlarından elde edilen gelir ise 155 milyon dolar oldu.

Firma geçtiğimiz dönemde kripto para madencileri için GTX RTX 3060 birimlerini sunmuş ancak bu modellerin hash yeteneklerine sınırlama getirmişti. Bu hamle madencilerin tepkisini çekmişti. Nvidia kripto para madencilerinin GPU’lara olan talep üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu belirtirken, gelirlerin sektöre ne ölçüde atfedilebileceğini belirlemenin zor olduğunu açıkladı.

Etkileyici performansına rağmen Nvidia, yakın zamandaki tedarik sıkıntısının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini tahmin ediyor ve GPU’ların yılın ikinci yarısında yetersiz kalabileceğini vurguluyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, firmanın yakında çıkacak olan CMP yongalarının madenciliğe özel ürünler olacağını belirterek,“CMP daha iyi verim sağlıyor ve bunları üretmek GeForce arzından uzaklaşmıyor. Böylece oyuncular için tedarik sorunu yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%