Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Görselleri 3 Boyutlu Hale Getirecek Yapay Zeka Geliştiriyor

Nvidia yapay zeka alanında yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor.
Nvidia Görselleri 3 Boyutlu Hale Getirecek Yapay Zeka Geliştiriyor

ABD’li teknoloji şirketi Nvidia, piyasaya sürdüğü ekran kartı modelleri ile adından söz ettirse de pek çok ürün ve servisin hizmetini de sağlıyor. Son yıllarda şirketin yapay zekaya yönelik geliştirdiği teknolojiler ile öne çıktığını söyleyebiliriz. Bununla beraber ışın izleme teknolojisi de yine Nvidia’nın öne çıkan yeniliklerinden oluyor. Teknoloji devi yeni nesil ekran kartlarında Ray Tracing yani ışın izleme özelliğine yer veriyor. RTX olarak adlandırılan bu özellik, video oyunlardaki görüntüleri çok daha gerçekçi hale getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde şirkete dair paylaşılan bir raporda yapay zeka ve ışın izleme teknolojilerinin Nvidia’nın gelirlerini artırdığı ortaya çıkmıştı. Şirket yapay zeka temelli çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor ve gelecekte ses getirecek işlerin altyapısını şimdiden oluşturmakla meşgul. Bu anlamda son olarak DIB-R adlı yeni bir yapay zeka aracı geliştirildi. Bu teknoloji ile 2 boyutlu görseller 3 boyutlu hale dönüştürülüyor.

Nvidia’dan Yeni Yapay Zeka Aracı

Nvidia’dan Yeni Yapay Zeka Aracı

İnternet ortamında paylaşılan sayısız görsel ile karşılaşıyoruz. Bu görsellerin büyük bölümü ise 2 boyutlu olarak görüntüleniyor. Nvidia’nın üzerinde çalıştığı yeni yapay zeka aracı ise bu görselleri otomatik olarak 3 boyutlu olarak görüntülemeye yarıyor. DIB-R adı verilen bu araç insan gözünün algılamasını kendisine örnek alıyor. Araç herhangi bir nesneyi 2 boyutlu fotoğrafını inceliyor ve yapılan analiz sonucunda 3 boyutlu hale dönüştürüyor. Nvidia yetkilileri bu teknolojinin gelecekte pek çok alanda büyük fark yaratacağını belirtiyor.

Bu alanların başında ise robot ve video oyun endüstrisinin olduğu ifade ediliyor. Yeni teknolojinin kullanıma sunulması ile beraber tasarımcıların kalem ile çizdikleri 2 boyutlu modellerin kolay bir şekilde üç boyutlu şekillere dönüşecek olması yepyeni bir deneyim kazandırmış olacak. Özellikle video oyunların geliştirme sürecinin çok daha kolay hale gelmesi amaçlanıyor.

Nvidia bu teknolojinin robotlarda kullanımı ile onların gerçek dünyayı çok daha başarılı bir şekilde algılamasını sağlayacak. Şirket yetkilileri bu teknolojinin henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve tam anlamıyla kullanıma sunulması için uzun bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Robot teknolojisi ve video oyunlar ile beraber mobil uygulamaların da yeni yapay zeka aracından faydalanacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum