Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Dev İşlemci Üreticisi ARM’yi Bünyesine Kattı

ABD’li teknoloji şirketi Nvidia, yarı iletken üreticisi ARM’yi 40 milyar dolara satın aldı.
Nvidia Dev İşlemci Üreticisi ARM’yi Bünyesine Kattı

Teknoloji şirketleri günümüzde piyasa değeri milyar dolarlar ile ölçülen dev kuruluşlar haline geldi. Bu şirketler arasında çeşitli ortaklıklar ve satın almalar yaşandığına sıkça tanık oluyoruz. ABD’li teknoloji şirketi Nvidia dünyanın önde gelen ekran kartı üreticisi olarak pazarda faaliyet gösteriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde RTX 3000 serisi ekran kartlarının tanıtımını gerçekleştirmişti. Bunun yanı sıra Nvidia daha da büyümek adına yaptığı yatırımlar ile adından söz ettiriyor.

Bir süredir Nvidia’nın ARM’yı satın alma planları olduğu konuşuluyordu. ARM aynı zamanda geçtiğimiz günlerde Apple’ın yeni Mac modellerinin işlemci yongalarını üreteceği haberi ile gündeme gelmişti. Apple yıllardır işlemci aldığı Intel ile bağlarını koparıp yeni Mac ve MacBook modellerinde ARM tabanlı işlemcilere yer vereceğini açıklamıştı. Bu gelişmeler ışığında Nvidia, ARM arasındaki görüşmeler sonuca bağlandı. Şirket ARM’yi satın aldığını duyurdu.

Nvidia’dan Büyük Yatırım

Nvidia’dan Büyük Yatırım

Nvidia tarafından yapılan açıklama ile ARM’nin satın alındığı resmen duyuruldu. Şirket ARM’yi bünyesine katmak için 40 milyar dolar ödeme yapacak. Bu yatırım ile gelecekte Nvidia’nın yapay zeka, akıllı telefon, PC, otomobil ve daha pek çok platformda daha fazla söz sahibi olacağı belirtiliyor. Şirketin yapay zeka destekli süper bilgisayarları da ARM altyapısı ile üreteceği ifade ediliyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang yapılan anlaşma ile yapay zekada yeni bir dönem açacaklarını söyledi.

ARM’yi 2016 yılında 31 milyar dolar ile SoftBank satın almıştı. Aradan geçen zaman içerisinde şirketin daha da değerlendiği görülüyor. Şirketin Nvidia tarafından satın alınmasına rağmen merkezinin İngiltere’de Cambridge’de olacağı belirtiliyor. Nvidia daha önce akıllı telefonlar için işlemci üretme planı ile gündeme gelmişti. Ancak bunun için yeterli altyapısı mevcut değildi.

Huang bu konuyla ilgili, “Yol haritamızın hızı değişecek, veri merkezlerinin ve bulutlarının ARM mikroişlemcisi, ARM CPU’su için yaygara kopardığını biliyoruz. Enerji verimliliği, doğrudan bilgi işlem kapasitesine, işlem hacmine ve hizmet sağlama maliyetine dönüşüyor.” açıklamasında bulundu.

Taraflar Anlaşmadan Memnun

Taraflar Anlaşmadan Memnun

Yapılan anlaşmayla ilgili Softbank ve ARM CEO’larından açıklamalar geldi. Softbank CEO’su Masayoshi Son, Nvidia’nın ARM için mükemmel bir ortak olduğunu belirterek, “Arm’ı satın aldığımızdan beri taahhütlerimizi yerine getirdik ve insanlara, teknolojiye ve Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptık ve böylelikle işi yüksek büyüme potansiyeli olan yeni alanlara genişlettik. Teknoloji inovasyonunda bir dünya lideriyle güçlerini birleştirmek, Arm için yeni ve heyecan verici fırsatlar yaratır. Bugüne kadar olan başarılarımızı sürdürmek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

ARM CEO’su Simon Segars ise “Arm ve NVIDIA, her yerde bulunan, enerji verimliliği, bilgi işlem, iklim değişikliğinden sağlık hizmetlerine, tarımdan eğitime dünyanın en acil sorunlarının ele alınmasına yardımcı olacağına dair bir vizyon ve tutkuyu paylaşıyor.

Bu vizyona ulaşmak, donanım ve yazılıma yeni yaklaşımlar ve uzun vadeli araştırma ve geliştirmeye bağlılık gerektirir. İki şirketin teknik gücünü bir araya getirerek ilerlememizi hızlandırabilir ve küresel bir yenilikçi ekosistemi sağlayacak yeni çözümler yaratabiliriz. Yönetim ekibim ve ben NVIDIA’ya katılmaktan heyecan duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Nvidia ile ARM arasındaki satın alma sürecinin 18 süreceği tahmin ediliyor. Bu süre içerisinde ABD, Çin ve İngiltere’deki düzenleyici kurumların izin vermesi gerekiyor. Nvidia’nın bu satın alma ile beraber sektörün pek çok alanında daha agresif olacağını söyleyebiliriz. Otonom sürüş teknolojisi, yapa zeka ve işlemci üretimi Nvidia’nın öne çıkacağı alanlar olacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum