Paylaşım

Nvidia’dan 32 Bit İşletim Sistemi Kullananlara Kötü Haber!


 

Nvidia önümüzdeki günlerden itibaren 32 bit işletim sistemleri için destek vermeyi sona erdireceğini açıkladı. Detaylar haberimizde…

Dünyanın önde gelen ekran kartı üreticisi Nvidia, yeni modellerini piyasaya sürerken daha eski kartlarını kullananlar için de yazılım, performans iyileştirmesi gibi desteklerini sürdürüyor. Sektörde AMD ile kıyasıya bir rekabetin içinde olan teknoloji devi, hem kripto para madencileri için hem de oyuncular için üst düzey ekran kartları üretmeye devam ediyor.

Önümüzdeki yıllarda Intel’in Nvidia ve AMD’ye rakip olacağı haberi büyük yankı uyandırmıştı. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Nvidia’ya bir başka teknoloji devi Intel’in bu alanda rakip olacak olması tüketicilerin işine yarayacaktır. Nvidia son yaptığı açıklama ile 32 bit işletim sistemi kullanan kullanıcıları üzecek bir haber verdi.

32 Bit Sistemlere Destek Kesiliyor

Bilindiği üzere son dönemde 64 Bit işletim sistemlerinin kullanımları arttı. Öyle ki ürün ve yazılım geliştiriciler çıkarmış olduğu yeni sürümleri 64 bit işletim sistemine uygun olarak piyasaya sürmeye başladılar. Gün geçtikçe 64 bit desteği hızla yayılırken 32 bit desteği ise gitgide azalmaya başlıyor.

Ekran kartı üreticisi Nvidia Nisan ayı sonundan itibaren 32 bit işletim sistemi kullanan kullanıcılara GeForce desteğini keseceğini açıkladı. Desteğin kesilmesiyle beraber 32 bit işletim sistemi kullanan kişiler Nvidia ekran kartlarına, performans iyileştirmesi, yeni özellik ve hata düzeltmeleriyle ilgili güncellemeleri alamayacaklar.

Mevcut Servisler ve Özellikler Desteklenmeye Devam Edecek

Nvidia’nın 32 bit işletim sistemlerindeki iyleştirme desteğini kesecek olmasına rağmen mevcut olan servislerin desteklenmesi ise devam edeceği öğrenildi. Ayrıca Ocak 2019’a kadar yine 32 bit sistemlerdeki kritik güvenlik açıklarına da şirket tarafından destek verilecek.

Nvidia’nın almış olduğu bu karar Windows 7, 8, 8.1, 10, Linux işletim sistemlerini de kapsıyor. Ayrıca GeForce sürücülerinin güncelleneceği Nvidia kartların yeni mimariye sahip olması gerekiyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın