Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix, Wall Street Analistlerinin Paniklemeye Başladığı Yıl için Negatif Görünüyor

Analistler Netflix için paniklemeye başladığı bu yıl, negatif bir görünüme işaret ediyor.
Netflix, Wall Street Analistlerinin Paniklemeye Başladığı Yıl için Negatif Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İki Wall Street analisti, Netflix hakkında şüphelerini dile getirmeye başladı ve hisse senedi yıl için negatife dönmesinden hemen sonra şirketin üç ayda bir gelir kazanmasını yine hayal kırıklığına uğratabileceği konusunda uyardı.

Pivotal Research Group, Netflix hisseleri üzerindeki fiyat hedefini Salı günü yaklaşık üçte bir oranında indirerek, 515 dolardan 350 dolara çekti.

Şirket yatırımcıları Netflix’in içerik ve hem medya hem de teknoloji devlerinden gelen yoğun rekabetin yanı sıra lisans içeriği için beklenenden çok daha fazla karşı karşıya kaldığı konusunda uyardı.

Pivotal Research Group analisti Jeffrey Wlodarczak, “Son zamanlarda mesela, söz konusu içerik maliyetlerini hızlandıran madde, yeni internet oyuncuları/Apple tarafından algılanan agresif hamleler oldu ve bu durum, 3. çeyrekte abonelerin beklenenden daha zayıf olabileceğine dair artan yatırımcı endişesiyle daha da kötüleşti,” dedi.

Wlodarczak, Netflix’in beklenen abona sayısındaki eksiklik riskiyle üçüncü çeyrek kazançlarına girdiğini de belirtti. Ek olarak, analist Netflix tahminini de beklenenden daha yüksek bir olasılıkla içerik maliyetlerini hızlandırmaya bağlı serbest nakit akışı zararlarından daha fazla görebiliyordu.

Sürdürülebilir Yükseliş Öngörülemiyor

Sürdürülebilir Yükseliş ÖngörülemiyorKeyBanc Capital Markets analisti Andy Hargreaves benzer şekilde Netflix’in yaklaşan sonuçlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve Pazartesi günü “3. Çeyrek İdeal Değil” başlıklı bir not yayımladı. KeyBanc, Netflix hissesi üzerinde fiyat hedefi olmayan bir sektör ağırlık derecesine sahiptir.

Hargreaves, “İyi sonuçların bile rekabetçi korkuyu ele alması pek mümkün değildir. 3. çeyrekteki zayıf sonuçlar/rehberlik, uzun vadede büyüme için hisse senedinde olumsuz olacak endişeleri doğurabilir. Çevrimiçi veya biraz daha iyi sonuçlar, mütevazi bir rahatlama mitingi düzenleyebilir, ancak yeni hizmetler 4. çeyreğe kadar başlamadığından rekabetçi endişeleri ele almazlar,” ifadelerini kullandı.

Hargreaves, 3. çeyrekte sadece çok önemli bir artışın, hisse senetlerinde sürdürülebilir bir duruma çıkmasının muhtemel olduğundan ve bu sonuçta güven verecek çok az şey olduğunu gösterdiğinden bahsetti.

Netflix hisseleri açılış öncesi işlemlerde, bir önceki kapanışın 265,92 dolar seviyesinden yüzde 0,4 düştü. Hisse senedi, Pazartesi günü yüzde 1,8 düşüşle 2019 yılındaki yükselişini yüzde 0,7’ye çekti.

Pivotal ve KeyBanc, geçtiğimiz hafta Bernstein tarafından başlatılan bir endişe dalgasına katılıyor. Bu da Netflix’in bu düşüş eğilimi sırasında hisse başına 230 dolara kadar düşebileceğine işaret ediyor. Barclays ise hisse senedinin hala çok pahalı olduğunu düşünüyor.

The Office Kaybı

The Office KaybıNetflix hisselerindeki keskin hareket, analistlerin akış hizmetine olan güveninde bir kaymaya yol açıyor. Temmuz ayında, Netflix hisse senedinde yüzde 40’ın üzerinde bir değere sahip olan Wall Street, en çok izlenen programı olan The Office’in gösterim haklarını kaybettiği için sıkışıp kaldı.

O sırada FactSet’e göre; şirketi kapsayan 40 analistin 38’i Netflix hissesi satın aldı veya elinde tuttu. Analistler, The Office kaybının bir üst değil, hisselerdeki bir yatay seyre işaret ettiğini belirtti.

Ancak o zamandan beri Netflix hisse senetleri 2019’daki kazancından vazgeçti. Çünkü yatırımcılar şirketin ikinci çeyrek sonuçlarını hayal kırıklığına uğrattıklarını, bunun ise Disney, Apple, Comcast ve daha birçok rakip hizmetin piyasaya sunulmasının baskısıyla bir araya geldi.

Netflix, beş FAANG şirketi arasında 2019 yılında negatife işaret eden tek hisse senedi konumunda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu