Yatırım yapmaya başla!

Netflix, Rakipleri Çoğalmasına Rağmen Kullanıcı Sayısını ve Gelirlerini Artırıyor

Popüler yayın servisi Netflix, 2019 yılının üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Şirket gelirlerini ve kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor.
Netflix, Rakipleri Çoğalmasına Rağmen Kullanıcı Sayısını ve Gelirlerini Artırıyor

İnternetin hızla yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi uygulamalar daha fazla yer tutmaya başladı. Bu platformlar arasında yayın servisi olarak Netflix’in başı çektiğini söyleyebiliriz. ABD merkezli yayın servisi dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip ve bu sayıyı sürekli artırmaya devam ediyor. Netflix altında kendi imzası olan çok sayıda dizi film ve belgesel gibi yapımlar ile sektörün lokomotiflerinden biri konumunda. Açıklanan finansal veriler de bu durumu doğruluyor.

Çevrimiçi yayın servisi 2019 yılına dair üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Halihazırda sektörün lideri konumunda olan şirketin bu unvanını uzun süre kaptırmayacağı görülüyor. Açıklanan son veriler ışığında şirketin bünyesinde 6.8 milyon kullanıcı daha kazandırdığı ortaya çıktı. Son dönemde Apple TV+ ve Disney+ gibi rakiplerinin ortaya çıkmasına rağmen Netflix’in gelirlerini ve kullanıcı sayısını hız kesmeden artırdığı görülüyor.

Netflix Tutulmuyor

Netflix Tutulmuyor

ABD’li dijital yayın servisinin açıkladığı son çeyrek verileri ışığında şirketin toplam abone sayısı da güncellenmiş oldu. Netflix son çeyrekte bünyesine kattığı 7 milyona yakın kullanıcı ile beraber toplamda 158.3 milyon aboneye ulaşan bir platform haline geldi. Artış Netflix’in tahminlerine yakın gerçekleşti ve şirket hisselerine olumlu yansıdı. Son çeyrek itibariyle Netflix’in gelirleri 5.2 milyar seviyesine çıktı ve bir önceki döneme göre yüzde 31 artış gerçekleşti. Elde edilen kar 665 milyon dolar seviyesine çıkarken yıllık bazda yüzde 60 artış yaşandı.

Yayın servisi bir önceki çeyrekte önemli kayıpları ile gündeme gelmişti. Son çeyrekte ise iki kat bir artış gerçekleştirerek Netflix’in yaralarını sarmaya başladığını söyleyebiliriz. Şirket yılın ikinci çeyreğinde özellikle ABD pazarında kullanıcı kaybı yaşamış ve karlılık seviyesi en düşük seviyelere kadar gerilemişti. Üçüncü çeyrekte ise ABD’de 520 bin yeni abonenin kazanılması dikkat çekiyor. Netflix’in son dönemde dişli rakipleri olarak öne çıkan Apple TV+ ve Disney+ platformları karşısında ne yapacağı merak ediliyordu.

Gelirlerini katlamaya devam eden platformun orjinal içeriklerini üreten yapımcılara 10 milyarı aşkın borcu bulunuyor. Önümüzdeki süreçte artan rekabet nedeniyle durgunluk sürecine girilebileceği belirtiliyor. Apple ve Disney’den ayrı olarak Warner Media ve NBCUniversal’in de kendi platformlarını kurması bekleniyor. Wall Street analistleri platformun dördüncü çeyrekte 9.4 milyon daha abone kazanmasını öngörüyor.

Sektör Kızışıyor

Sektör Kızışıyor

Bugüne kadar çevrimiçi yayın servisleri arasında Netflix’in karşısında dişli rakip olduğunu söylemek mümkün değil. Apple, Disney gibi şirketler Netflix’in sahip olduğu pazar payına gözünü dikmiş durumda. Apple TV+ 1 Kasım itibariyle yayın hayatına başlayacak. Disney ise Marvel ve Star Wars kütüphanesi başta olmak üzere kendi içerikleri ile Netflix’in karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Her iki yayın servisinin de Netflix gibi özgün içerikler ile kullanıcıların karşısına çıkacağı görülüyor. Üstelik bu servisler Netflix’in abonelik paketlerinin neredeyse yarı fiyatına sahip olacak. Apple’ın bu yıl tanıtılan ürünlerini alan kullanıcıların Apple TV+ servisini bir yıl ücretsiz kullanacağını da hatırlatalım. Önümüzdeki günlerde Netflix, Apple, Disney üçgenindeki rekabetin nasıl şekilleneceğini görme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum