Dolar (%-0.92) 13.4043
Euro (%-0.59) 15.2265
Sterlin (%-0.63) 18.2806
Ons (%1.42) 1839.56
Gram (%0.44) 792.95
Çeyrek (%0.44) 1296.47
THYAO (%1.93) 27,40
ASELS (%1.84) 23,22
PETKM (%5.03) 9,18
EUR/USD (%0.31) 1.13525
USD/JPY (%-0.31) 114.26
EUR/GBP (%0.01) 0.8328
Petrol (%1.51) 86.11
Gümüş (%2.36) 24.047
Bitcoin (%0.37) 41880.51
Ethereum (%-1.03) 3100.14
Bist100 (%3.14) 2,042.08

Netflix Sosyal Medya Düzenlemesi Sonrası Türkiye’de Ofis Açacağını Duyurdu

Netflix CEO’su Reed Hastings, Türkiye’de ofis açacaklarını duyurdu.
Netflix Sosyal Medya Düzenlemesi Sonrası Türkiye’de Ofis Açacağını Duyurdu
03 Aralık 2020 | 12:11
Yorum

ABD merkezli yayın servisi Netflix son yıllarda abone sayısını hızla artırdı ve çok büyük bir mecra halinde geldi. Rakamlar yayın servisinin 190 milyonu aşkın kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Netflix içerik olarak abonelerine çok geniş bir yelpaze sunuyor. Dizi, film ve belgesellere ev sahipliği yapan platform sürekli yeni yapımlara kavuşuyor.

Yayın servisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler. Bilindiği üzere son günlerde ülkemizde sıkça konuşulan bir sosyal medya düzenlemesi söz konusu. Yapılan düzenleme gereği günlük trafiği 1 milyonu geçen sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik bulundurmaları gerekiyor.

Ayrıca geçtiğimiz dönemde yapılan düzenleme, RTÜK’e Netflix gibi dijital yayın servislerini denetleme yetkisi sağlamıştı. Bu gelişmeler ışığında yayın servisinden ülkemizdeki yetkilileri sevindirecek bir açıklama geldi. Netflix, Türkiye’de ofis açacağını resmen duyurdu.

Netflix, İstanbul’da Ofis Açıyor

Netflix, İstanbul’da Ofis Açıyor

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından biri olan Netflix, Türkiye’de ofis açacağın açıkladı. Şirketin kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, “Muhteşem bir şehir olan İstanbul’da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor” açıklaması ile müjdeyi vermiş oldu.

Hastings bu karar ile Türkiye’ye olan bağlılıklarını net bir şekilde ortaya koyduklarını söyledi ve dünyanın dört bir yanında izlenecek Türk yapımı üretmelerine katkı sağlayacaklarını ifade etti. Netflix CEO’su Türkiye’deki 3 milyonu aşkın abonelerine teşekkür etti.

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş ise açıklamasında, “Bu yolda, İstanbul ofisimizin açılacak olması ile birlikte, kreatif ekiplerimiz ve paydaşlarımızla olan yakın çalışmalarımızın daha da verimli bir şekilde süreceğine inanıyoruz. Ülkemizin özgün hikayelerini, 195 milyon Netflix üyesine sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Netflix’in İstanbul’a açacağı ofisin 2021 yılının ikinci yarısında hazır hale gelmesi bekleniyor. Bu ofis ayrıca çok sayıda kişiye de iş imkanı sağlayacak. Şirketin bu kararı açmasında yakın zamanda yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere ülkemizde temsilcilik açmayan Facebooik, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedin, TikTok, gibi sosyal medya devlerine 10’ar milyon dolar ceza kesilmişti. Temsilcilik açılmaması halinde ilerleyen günlerde yeni para cezaları, reklam yasağı ve bant genişliğini düşürme gibi yaptırımlar söz konusu olabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Netflix Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Netflix Açıklaması

Netflix’in bu kararı sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Son 15 yılda yerli sinema ve dizi sektöründe büyük bir gelişim yaşandığını belirten Ersoy, bunun ülkemizin tanıtımı için önemli bir araç haline geldiğini ifade etti.

Netflix’in Türkiye’ye ofis açma kararını memnuniyetle karşılayan Ersoy, “Türkiye’de üretilen dizi ve filmlerin 190 ülkede izlenebilir olmasının sektörümüzü uluslararası alanda daha görünür kılacağını ve film turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyim.” diye konuştu.

Türk Yapımları Dünyada İlgi Görüyor

Türk Yapımları Dünyada İlgi Görüyor

Netflix ülkemizdeki artan abone sayısı ile beraber yerli yapımlara da ağırlık vermeye başladı. Hakan: Muhafız, Atiye, Aşk 101 ve son olarak Bir Başkadır dizisini izleyicilerle buluşturan yayın servisi çok daha fazla yerli içeriğe de ev sahipliği yapıyor. Artan yerli yapımlar sonrası Netflix dünya genelinde ‘Made in Turkey’ adlı yeni bir koleksiyon yaratmıştı.

Kullanıcılar netflix.com/madeinturkey adresi üzerinden bu koleksiyona ulaşabiliyor. Sunulan yerli yapımlar başka ülkelerde de büyük ilgi görüyor. Türk yapımlarının en çok izlendiği ülkeler arasında ABD, Arjantin, Avustralya, Birleşik Krallık, Brezilya, Fransa, Hindistan, İspanya, İtalya, Kanada, Kolombiya, Meksika, Polonya, Suudi Arabistan ve Şili öne çıkıyor.

Netflix’te yer alan yerli yapımlar farklı dil seçenekleri ile dünyanın dört bir yanında izleyici ile buluşuyor. Yayın servisi ilerleyen günlerde de çok sayıda yerli yapım ile abonelerin karşısına çıkacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar