Yatırım yapmaya başla!

Netflix’in Son 3 Ay İçerisinde 10 Milyon Yeni Abone Kazandı

Netflix 2020 yılının ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Yayın servisi son 3 aylık dönemde 10 milyon yeni aboneyi bünyesine kattı.
Netflix’in Son 3 Ay İçerisinde 10 Milyon Yeni Abone Kazandı

ABD’li yayın servisi Netflix son yıllarda kullanıcı sayısı ile beraber marka değerini de artırmaya devam ediyor. Çok sayıda ülkede hizmet veren yayın servisi milyonlarca aboneye sahip ve sürekli yeni içerikleri abonelerinin beğenisine sunuyor. Ülkemizde de büyük ilgi gören Netflix, 2020 yılının ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Açıklanan finansal rapordaki veriler Netflix’in daha önce belirlediğini hedeflerin altında kaldığını gösteriyor. Buna rağmen şirket büyümesini sürdürüyor.

Platformun son üç aylık zaman diliminde 10 milyon yeni kullanıcıya ulaştığı belirtiliyor. Bilindiği üzere son dönemde tüm dünyayı Corona virüsü etkisi altına aldı. İnsanlar evlerinde daha fazla vakit geçirdi ve dijital uygulamalara ilgi göstermeye başladı. Bu durum Netflix’in abone sayısına da olumlu yansıdı.

Netflix’ten İkinci Çeyrek Sonuçları

Netflix’ten İkinci Çeyrek Sonuçları

Yayın servisinin açıkladığı finansal rapora göre şirket 2020’nin ikinci çeyreğinde 6.15 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin yanında ayrıca 1.36 milyar dolar işletme gelirinin sağlandığı açıklandı. Şirketin net gelirinin ise 720 milyon dolar olduğu belirtildi. ABD’li yayın platformu hisse başına 1.59 dolar kazandı. Bu rakamlara bakıldığında Netflix’in daha önce belirlemiş oldu milyar dolar ve ğu hedefleri tutturamadığı görülüyor.

Netflix’in daha önceki tahminlerinde ikinci çeyrek için 6.08 milyar dolar ve hisse başına 1.81 dolar kazanç hedefi bulunuyordu. Şirket gelir tarafında beklentileri karşılasa da hisse tarafında istenileni elde edemedi. Netflix açıklamasında son çeyrekte 10 milyonu aşkın yeni abone kazandığını belirtti. Platformun toplam abone sayısı ise 193 milyona ulaştı. Yayın servisi yılın üçüncü çeyreğine dair hedeflerinden de bahsetti.

2020’nin üçüncü çeyrek tahminlerinde şirket 6.33 milyar dolar gelir ve 1.25 dolar işletme geliri elde etmeyi hedefliyor. Bu rakamlar ile beraber net gelirin ise 954 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Yeni abone sayısının 2.5 milyon olması beklenen tahminlerde son çeyreğe göre daha iyi verilerin elde edilmesi bekleniyor.

Yayın servisi son çeyrekte istediğini elde edememiş olsa da kendi pazarının lideri konumunda. Geçtiğimiz yıldan itibaren karşısına Disney+ ve Apple TV+ gibi rakipler çıktı. Diğer yandan HBO Max, Hulu ve Amazon Prime gibi gibi yayın servisleri faaliyet gösteriyor. Netflix’in bu platformlara göre çok daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum