Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix’in Tepki Çeken Minnoşlar Filmi Şirkete Pahalıya Patladı

Netflix’in büyük tartışma yaratan filmi Minnoşlar, abonelik iptallerinin artmasına neden oldu.
Netflix’in Tepki Çeken Minnoşlar Filmi Şirkete Pahalıya Patladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yayın servisi Netflix son rakamlara göre dünya genelinde 190 milyonu aşkın aboneye hizmet veriyor. Ülkemizde de ilgi gören platform çok sayıda özgün yapım ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Netflix’te bazı içerikler ise çeşitli çevreler tarafından tartışma yaratabiliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Minnoşlar filmi dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Fragmanı ve afişi nedeniyle çocuk istismarı ve pedofili tartışmalarına neden olan film ülkemizde de tepki çekmişti.

Yayın servisi ise yaptığı açıklamasında, RTÜK geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili toplanmış ve filmin Netflix Türkiye’den kaldırılmasını istemişti. Netflix ise filmin tanıtımıyla ilgili açıklamasında, “Minnoşlar filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu hoş değil ve Sundance’da ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Resimleri ve açıklamayı güncelledik” ifadelerine yer vermişti.

Film geçtiğimiz günlerde pek çok ülkede vizyona girdi ancak tepkiler sürüyor. Yapılan analizler bu süreçte Netflix’i iptal eden kullanıcı sayısının hızla arttığını gösteriyor.

Minnoşlar İptalleri Artırdı

Minnoşlar İptalleri Artırdı

Antenna tarafından yapılan araştırmaya göre Minnoşlar filminin vizyona girmesi sonrası aboneliğini iptal eden kullanıcı sayısı hızla artış gösterdi. Rapora göre 13 Ağustos – 12 Eylül tarihleri arasında Netflix aboneliğini iptal eden kullanıcı sayısında 5 kata varan bir artış yaşandı. İlerleyen dönemde artan tepki ile beraber Netflix’in daha fazla zarar göreceği tahmin ediliyor. Raporda kaç kişinin aboneliğini iptal ettiğine yer verilmedi ama önemli bir artış olduğunu söylemek mümkün.

Filmin tanıtılması ile beraber ABD, Kanada, Almanya ve İngiltere gibi pek çok ülkede Netflix çocuk istismarı yapmakla suçlanmıştı. Sosyal medyada ‘Netflix’i iptal et’ başlığı ile kampanyalar düzeldi ve çok sayıda insan aboneliğini sonlandırmaya başladı.

Abonelik iptallerinin artması ile beraber Netflix hisselerinde de gözle görülür düşüş yaşandı. Film vizyona çıkmadan önce Türkiye engelleme kararını erkenden almıştı. RTÜK’ten alınan kararla ilgili açıklamada, “Filmin katalogdan çıkarılması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi” ifadeleri kullanılmıştı. Önümüzdeki günlerde yayın servisinin Minnoşlar filmi nedeniyle başının daha da ağrıması sürpriz olmayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu