Yatırım yapmaya başla!

Netflix Apple’ın Yüksek Kesintilerini Sebep Göstererek iOS’tan Abonelik Sistemini Kaldırdı

Kullanıcılarına aylık olarak abonelik hizmeti sunan Netflix, iOS platformundan bu işlemi kaldırdı.
Netflix Apple’ın Yüksek Kesintilerini Sebep Göstererek iOS’tan Abonelik Sistemini Kaldırdı

Dünyanın önde gelen film, dizi ve belgesel izleme platformu Netflix, kullanıcılarına yönelik hizmetleri iyileştirirken bir yandan da gelir modelini en verimli şekilde kullanmaya çalışıyor. Platform bilindiği üzere bilgisayar, iOS ve Android kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Şirketin son almış olduğu karar iOS kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor.

Netflix’e abone olan kullanıcılar aylık ödeme yaparak bu hizmetten yararlanıyorlar. Aylık üyelik hizmeti tüm platformlardan kredi kartı tanımlanarak yapılabiliyor. Ancak iOS kullanıcıları için bu sistem ortadan kaldırılmış oldu. Şirket buna sebep olarak Apple’ın almış olduğu yüksek kesintileri gösteriyor.

iOS’tan Abonelik Sistemi Kaldırıldı

iOS’tan Abonelik Sistemi Kaldırıldı

Netflix kullanıcılarının önemli bir kısmı uygulamaya iPhone ya da iPad cihazlarından erişim sağlıyor. Şirketin almış olduğu son karar doğrultusunda, iOS kullanıcıları artık uygulama üzerinden aylık abonelik gerçekleştiremeyecek. Platforma üye olmak isteyen kullanıcılar bu işlemi, bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilecek.

Ya da telefonunuz üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek için cihazda bulunan herhangi bir internet tarayıcısını kullanabilirsiniz. Netflix almış olduğu bu karara gerekçe olarak Apple’ın yüksek oranda ücret kesintisi yaptığını gösteriyor. Apple, iOS üzerinden yapılan aboneliklerde %15 ila %30 arasında komisyon alıyor. Bu miktarın oldukça büyük olduğunu belirten Netflix, geliştiricilerin olumsuz etkilendiğini açıkladı. Apple bu alanda pek çok geliştiriciden yüksek kesintiler ücretler aldığı biliniyor. Bu sebepten daha önce Spotify’ın iOS üzerinden uygulama içi satın alımı durdurduğu biliniyor.

Bundan önce otomatik ödeme talimatı vermiş kullanıcıların yine iOS üzerinden abonelikleri yenilenmeye devam edecek. Alınan bu karar sonrası kullanıcılardan elde edilen gelir, tamamen Netflix’in kendi altyapısına yönelik yatırımlara yönlenmiş olacak. Netflix’in hayata geçirmiş olduğu bu karar sonrası Apple cephesinden bir geri adım gelir mi bilinmez. Ancak platformun gücü göz önüne alındığında App Store’un buradan önemli bir gelir kaybı olacağını söylemek yanlış olmaz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum