Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix Daha Önce Kaldırdığı Bir Aylık Deneme Uygulamasını Geri Getirdi

Yayın servisi Netflix, yeni abone olmak isteyenler için 30 günlük deneme süresini aktifleştirdi.
Netflix Daha Önce Kaldırdığı Bir Aylık Deneme Uygulamasını Geri Getirdi
Yorum

ABD’li yayın platformu Netflix dünyanın en büyük servisi olarak milyonlarca aboneye ev sahipliği yapıyor. Sayısız film dizi ve belgeseli bünyesinde barındıran platformun dünya genelinde 190 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Ülkemizde de son derece popüler olan yayın servisi son rakamlara göre Türkiye’deki kullanıcı sayısını 1.7 milyona çıkardı. Netflix uzun yıllar yeni kullanıcıları kendisine çekmek adına ücretsiz deneme süresi özelliği sunuyordu.

Bu özellik ile kullanıcılar ilk 30 gün boyunca platformu ücretsiz olarak kullanabiliyor ve sonrasında istekleri doğrultusunda ücretli olarak aboneliklerini devam ettirebiliyordu. Ancak şirket geçtiğimiz aylarda yeni bir karar almış ve ülkemizde ücretsiz deneme süresi özelliğini kaldırmıştı. Netflix yeni bir karar daha aldı ve deneme süresini yeniden aktifleştirdi. Ancak önceki sisteme göre ufak farklılıklar bulunuyor.

Deneme Süresi Geri Geldi

Deneme Süresi Geri Geldi

Netflix’e abone olmak isteyen kullanıcılar bir süredir ilk aydan itibaren ücret ödemeye başlıyordu. İlk kez abone olan kişiler için ücretsiz deneme süresi, platform hakkında bilgi sahibi olmak için önemli bir avantaj sağlıyordu. Netflix’in bu uygulamayı kaldırma sebebi Türkiye’deki kullanıcıların kötüye kullanması olmuştu. Şirket son olarak bu uygulamayı geri getirdi ancak önceki özelliğe göre bazı farklar bulunuyor.

İlk kez abone olacak kullanıcılardan 30 günlük süre için 1.99 TL talep edilecek. Bu ücret karşılığında aboneler Netflix’i bir ay boyunca deneme şansı bulacak. Netflix bu özellikten sadece yeni abonelerin yararlanabileceğinin altını çiziyor. Şirket bu yolla sanal kartlar ya da her ay farklı bir kredi kartı ile abonelik açan kullanıcıların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Şirket yeni uygulamaya dair açıklamasında, “Ücretsiz deneme mevcut değil ancak yine de kaydolarak Netflix’in sunduğu her şeyden yararlanabilirsiniz” ifadelerine yer verdi. Yeni abonelerin ilk 30 gün için 1.99 TL ödemesi gerekiyor ancak mobil üzerinden üyelik açılırken 0.20 TL ödeme talep ediliyor.

Şirketin ufak bir ücret karşılığında yeniden başlattığı deneme süresi özelliğinin kötüye kullanılıp kullanılmadığını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Deneme süresinin ardından uygulanacak fiyat tarifesinde ise bir değişiklik yapılmadı. Temel abonelik 17.99 TL, standart abonelik 29.99 TL ve özel paket için 41.99 TL aylık ücret ile satın alınabiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu