Yatırım yapmaya başla!

Netflix’in Android Uygulamasına Kota Dostu Özellik Geliyor

Netflix Android uygulamasına içerikleri sıkıştırarak sunacak özellik getiriyor.
Netflix’in Android Uygulamasına Kota Dostu Özellik Geliyor

Popüler yayın servisi Netflix, son dönemde kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Şirket pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor ve yeni yapımlarını izleyicilerine sunuyor. Yayın servisine akıllı televizyon, PC, iOS ve Android platformları üzerinden erişim sağlanıyor. Mobil cihaz kullanıcıları için Netflix’in kullandığı veri miktarı büyük önem teşkil ediyor. İnternet paketleri kotalı olması nedeniyle yayın servislerinin çok fazla veri tüketmemesi gerekiyor. Netflix bu duruma daha iyi bir çözüm sunmak adına yeni bir özellik geliştirdi.

Android kullanıcıları için artık Netflix içeriklerinin codec yapısı değişiyor. AV1 kullanmaya başlayan yayın servisi, bunun mobil cihaz kullanıcıları için daha uygun olduğunu belirtiyor. Özellik Android uygulaması için yayınlandı ve önümüzdeki günlerde diğer platformlarda kullanılabilir hale gelecek. Av1’in sıkıştırma verimliliğinin diğer codeclere göre çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Netflix’ten Kota Dostu Codec

Netflix’ten Kota Dostu Codec

AV1 adı verilen codec Açık Medya İttifakı tarafından geliştirildi. Bu ittifak bünyesinde Netflix, Google, Microsoft, Cisco, Amazon, Mozilla ve Intel bulunuyor. Geliştirilen AV1’in halihazırda kullanılan VP9’a göre çok daha az veri tüketimi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Akıllı telefon kullanıcılarının internet paketlerinin kotalı olduğunu düşünecek olursak yapılan yeniliğin beğeni toplayacağını söyleyebiliriz. Yapılan testlerde sıkıştırma verimliliğinde yüzde 20’ye varan bir iyileştirme elde ediliyor.

Netflix’in açıklamasında şu an için bazı içerikler için bu codecin kullanıldığı belirtiliyor. Ancak ilerleyen günlerde tüm içeriklerde bu codec tipinin kullanılacağı ifade ediliyor. Özelliğin aktif hale gelmesi için kullanıcıların ayarlar bölümünden bazı düzenlemeler yapması gerekiyor. Android uygulamasından Uygulama Ayarları > Hücresel Veri Kullanımı > Verileri Kaydet seçeneğini aktif hale getirmek yeterli olacak.

Bu özelliğin kullanılması için uygulamanın en güncel sürüme yükseltilmesi gerekiyor. Yeni codec sisteminin henüz ilk aşamada olduğu ve ilerleyen günlerde geliştirileceği belirtiliyor. Tabi daha düşük veri tüketiminin beraberinde görüntü kalitesinde kötüleşme yaratması kaçınılmaz.

Yayın servisi AV1’i 2018’in Eylül ayından beri test ediyordu. Şirket geçtiğimiz gün Türkiye’deki kullanıcılar için ücretsiz deneme uygulamasını kaldırdığını duyurmuştu. Alınan bu karar öncesi kullanıcılar Netflix’e abone olduklarında ilk 30 gün ücretsiz kullanım sağlayabiliyorlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum