Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix 2020 Yılında Gelirlerini ve Abone Sayısını Artırmaya Devam Etti

Netflix yılın son çeyreğinde abone sayısını artırarak toplamda 200 milyon barajını geride bıraktı.
Netflix 2020 Yılında Gelirlerini ve Abone Sayısını Artırmaya Devam Etti
Yorum

Son yıllarda dijital platformlar insanlar tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Özellikle dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile insanlar evlerinde daha fazla vakit geçiriyor ve bu da yayın servislerine olan ilginin artmasını sağlıyor. Bu amaca yönelik en çok kullanılan yayın platformlarının başında ise Netflix’in geldiğini söyleyebiliriz. Abone sayısını hızla artırmaya devam eden platform, gelirlerini de katlamayı sürdürüyor.

Şirketin karşısına son dönemde Apple TV+, Disney+ ve Amazon Prime gibi rakipler çıksa da, Netflix açık ara lider durumda. ABD’li yayın servisi geçtiğimiz yılın son çeyrek verilerini açıkladı. Şirket küresel pazarda abone sayısını 203.6 milyona çıkardı ve 200 milyon barajını geçmeyi başardı. Açıklamada özellikle geçtiğimiz yılın ilk yarısındaki abone artışının önemli rol oynadığına yer verildi. Ancak 2021 yılında bu artışın biraz daha yavaşlayacağı tahmin ediliyor.

Netflix Büyümesini Sürdürüyor

Netflix Büyümesini Sürdürüyor

Yayın servisi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 8.5 milyon yeni abone kazandığını duyurdu. Bu artış ile beraber yıl genelindeki toplam yeni abone sayısının 37 milyona ulaştığı kaydedildi. Finans raporunda ise Netflix’in 2020 yılı boyunca 25 milyar dolar kazanç elde ettiği görülüyor.

2020’nin ilk çeyreğinde pandeminin etkisiyle 15.8 milyon yeni abone kazanan şirket, bu yılın ilk çeyreği için 6 milyon rakamında kalacağını tahmin ediyor. Abone sayısını ve cirosunu artırmayı başaran dijital içerik platformunun net karı, yüzde 8 azaldı ve 542 milyon dolar oldu.

Açıklamada dikkat çeken bir diğer detay ise şirketin günlük operasyonlar için dış kaynağa ihtiyacının kalmaması oldu. Yani ilerleyen dönemde Netflix’in daha önceden olduğu gibi borçlanmayacağını söyleyebiliriz. Son çeyrekte çeyrekte, The Queen’s Gambit ve Emily gibi yeni yapımlar sayesinde büyük bir hayran kitlesi elde edildi. The Queen’s Gambit yayınlandığı ilk dört hafta içinde 62 milyondan fazla hane izledi ve bu onu Netflix’te en çok izlenen ikinci mini dizi yaptı.

Bu Yıl Büyümenin Yavaşlaması Bekleniyor

Bu Yıl Büyümenin Yavaşlaması Bekleniyor

Bu son çeyrekte görülen yükselişe rağmen, önümüzdeki yıl hakkında bazı tereddütler var. Bunun bir nedeni, pandeminin etkisinin azalması ve açılmalar olarak gösteriliyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Netflix’i olmayanlar kaydoldu. Netflix CEO’su Reed Hastings ilerleyen dönemde kazanımlarının o kadar güçlü olmayacağı konusunda uyardı. Netflix’in hissedarlara yazdığı mektupta “Stratejimiz basit: Üyelerimizi daha iyi memnun etmek için Netflix’i her gün geliştirmeye devam edersek, eğlence akışı için ilk tercihi olabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, Ekim 2020’ye kadar genel yayın abonelerinin yüzde 25’i bir başka hizmete kaydolmak için bir hizmeti iptal etti. Mayıs ayında, HBO Max ve Peacock piyasaya sürülmeden hemen önce yüzde 17 idi. Belirli bir programı izlemek için kaydolan kişilerin yüzde 62’sinin bitirdikten sonra iptal ettiği görüldü. Netflix’te sezonların tüm bölümlerinin aynı anda sunulması nedeniyle kullanıcıların daha kolay hizmet iptal ettiği saptandı.

Şirket her zamankinden daha güçlü rekabet ve salgının ne getireceği konusunda daha fazla belirsizlikle yeni bir yıla giriyor. Netflix büyük olasılıkla yayın servisi pazarının tepesinde oturmaya devam edecek, ancak bu önceki yıllara göre daha zorlu olacak. İlerleyen dönemde Disney+ ve Apple TV+ gibi servislerin abone sayısındaki artışın sürmesi ve Netflix’teki büyümenin yavaşlaması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu