Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Döviz Kurunu Düşürdüğümüz Gibi Enflasyonu da Düşüreceğiz

Şubat ayı enflasyon verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir kez daha 2023 seçimlerine girerken tek hane hedefini hatırlattı.
Nebati: Döviz Kurunu Düşürdüğümüz Gibi Enflasyonu da Düşüreceğiz
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu sabah açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon, Şubat ayında yüzde 50 seviyesini aştı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tüketici fiyat endeksinin (TÜFE), yıllık yüzde 54,44, üretici fiyat endeksinin (ÜFE) yüzde 105,01’e ulaştığını belirten Nebati, özellikle enerji ve emtia fiyatlarından kaynaklanan bir baskı görüldüğünü aktardı.

Yıllık ve Aylık TÜFE’ye Göre Ana Grupların Değişim Oranları
Kaynak: TÜİK

“Salgın sonrası dönemde küresel ekonomik aktivitedeki toparlanma neticesinde enflasyonun gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde etkili olduğuna birlikte şahit oluyoruz.” diyen Bakan Nebati, enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele verildiğini belirtti.

Bunun yakın zamanda gıda ürünlerinde ve elektrikte yapılan KDV indirimleri ile görüldüğünü hatırlattı. Diğer bakanlıklar ile işbirliği içinde fahiş fiyat uygulayan işletmelerin denetlenmesine ve gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik faaliyetlerin sürdürüldüğünü dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde enflasyonla mücadeleyi sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı, “Enflasyon karşısında yaşadığımız zorluklarda takılı kalıp hadiseyi sonsuza dek sürecek gibi görmek, bizim bakış açımızda yer almamaktadır. Döviz kurunu kapsamlı ve yenilikçi metotlar ile düşürdüğümüz gibi enflasyonu da önümüzdeki dönemde düşüreceğiz.” dedi.

Paylaşımlarında diğer bir dikkat çekici kısım ise 2023 Haziran seçimlerine tek haneli enflasyon rakamları ile gireceğimizi söylemesi oldu. Bu ifadeyi geçtiğimiz ay katıldığı bir televizyon programında da kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu