Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO: Ukrayna’nın Üyeliği Zirvenin Gündeminde Olmayacak

Ukrayna’ya her türlü desteği vereceklerini söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çin’in Rusya’ya verdiği desteğe değindi. Zirve öncesi önemli açıklamalar şöyle...
NATO: Ukrayna’nın Üyeliği Zirvenin Gündeminde Olmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın yapılacak zirve öncesinde yeni açıklamalarda bulundu. Her türlü tehdide karşı Ukrayna’ya destek vereceklerini belirten Stoltenberg, Rusya lideri Putin’i işgalinin gaddarca olduğunu ve NATO olarak ellerinden geleni yapma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Ukrayna’da yaşananların korkunç ve acı verici olduğunu belirtti.

Konuşmasında “Ancak bir amacımız daha var ki NATO ile Rusya arasında çatışma olmasın. Zira bu çok daha fazla kıyım ve ölüme neden olacaktır.” sözlerine yer verdi.

Otoriter güçlerin kendi isteklerini uygulamaktan çekinmediğini belirterek, Çin’in Rusya’ya olan desteğine değindi. Pekin hükümetinin Rusya’ya destek vermeye başladığını söyleyen Stoltenberg, Çin’in Rusya’ya teçhizat desteği verdiğinden endişe duyduklarını sözlerine ekledi.

Jens Stoltenberg Zirve Öncesi Açıklama
Kaynak: Twitter

Yarınki zirvede ittifakın doğu kanadındaki askeri varlığın artırılmasına dair konuların görüşüleceğini söyledi. Kimyasal silah kullanmanın çatışmanın seyrini tamamen değiştireceğini, bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Uluslararası hukukun ihlali sayılacak bu durumun büyük sonuçları olacağını sözlerine ekledi.

Bu konu hakkında yöneltilen sorulara “Rusya nükleer ve siber planlarını durdurmalıdır. NATO tüm müttefiklerini korumaya hazırdır. Nükleer bir savaşın kazananı olmayacağını söylüyoruz” şeklinde cevap verdi. Ukrayna’nın NATO üyeliğinin zirvenin gündeminde olmayacağını ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Rus ordusunun geri çekildiği, ateşkes sağlandığı ve ülkesinin güvenliğinin garanti edildiği takdirde, Ukrayna’nın NATO üyeliği talebinden vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu