Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO/Stoltenberg: Rus Birlikleri Yeniden Konumlandı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'ye Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelerde ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.
NATO/Stoltenberg: Rus Birlikleri Yeniden Konumlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO 2021 Yıllık Raporunu açıklamak için basın toplantısı düzenledi. Burada yaptığı açıklamada Rusya-Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin desteğine değindi.

NATO’nun Rusya’nın Ukrayna’yı tam teşekküllü bir işgali başlatmaya hazır olduğu konusunda defalarca uyardığını ve en kötüsüne hazırlandıklarını söyledi.

“Rusya’yı diyaloğa sokmak için her türlü çabayı gösterdik, ancak Moskova sürekli olarak bizi geri çevirdi ve sonunda diplomatik ilişkileri kesmeye karar verdi. Geçen sonbaharda ayrıca güçlerimizin hazırlığını artırmak, İttifakımızın doğu kısmına daha fazla asker yerleştirmek için harekete geçtik ve Ukrayna’ya desteğimizi artırdık.” şeklinde açıklama yaptı.

Ukrayna ordusunun her zamankinden daha büyük ve donanımlı olduğunu, Rusya’nın şimdi Donbas bölgesindeki saldırısını yeniden konumlandırmaya ve güçlendirmeye çalıştığını ifade etti. Bunun yanında Kiev ve diğer şehirlerdeki baskısına devam ettiğini belirtti. Bu nedenle daha fazla acıya sebep olacak saldırılar beklediklerini dile getirdi.

Ukrayna’ya Silah Desteği Devam Edecek

Ukrayna'ya Silah Desteği Devam Edecek
Kaynak: Twitter

Rusya’nın bu anlamsız savaşı sona erdirmesi gerektiğini söyleyen Stoltenberg, NATO’nun yıllarca çalıştığını ve tüm müttefikleri savunmak ve korumak için hızlıca adım attığını dile getirdi.

Rusya’nın krizin çözümü için neredeyse hiç siyasi irade göstermediğini belirten Stoltenberg, savaşın sonlandırılması için gösterilen çabaları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

“Bu kapsamda Türkiye’ye Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere ev sahipliği için teşekkür ederim.” Diyerek Ukrayna’ya gerektiği süre içinde silah desteği sağlamaya devam etmeleri gerektiğini aktardı.

Avrupalı müttefikler ve Kanada genelinde savunma harcamalarında yedi yıldır art arda artış olduğunu ve 2014 yılından bu yana toplamda 270 milyar dolardan fazla harcama yapıldığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu