Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO: Çin Rusya’yı Ukrayna İşgali Nedeniyle Kınamalı

NATO Genel Sekreteri, Çin’in BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak sorumluluğu olduğunu ve Rusya konusunda dünyanın geri kalanına katılması gerektiğini söyledi.
NATO: Çin Rusya’yı Ukrayna İşgali Nedeniyle Kınamalı
Son Güncelleme: 
Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, genel merkezde yaptığı basın toplantısında Ukrayna – Rusya savaşına yönelik son gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasında dikkat çeken en önemli konu ise Çin’in Rusya’ya verdiği destek oldu.

NATO’nun temel sorumluluğunun bütün NATO müttefiklerini korumak ve savunmak olduğunu söyleyen Stoltenberg, tek bir müttefiğe saldırının tümüne saldırı anlamına geldiğini belirtti. Ukrayna’nın işgal edilmesi nedeniyle Doğu tarafındaki gücü artırdıklarını ve NATO topraklarının her bir karışını savunmak durumunda olduklarını ifade etti.

“Elimizden gelenin en iyisini yaparak tehlikelerin oluşmasını engellemeliyiz. Çin konusunda da, Çin dünyanın geri kalanına katılmalı ve güçlü şekilde Ukrayna’nın işgalini kınamalı. Rusya’ya herhangi bir destek, onların savaşını kolaylaştıracaktır ve devam ettirmesini sağlayacaktır.“ diyen isim Çin’e uyarıda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çin Açıklaması
Kaynak: Twitter

Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak uluslararası hukuka uyma sorumluluğu olduğunu ekledi.

NATO müttefiklerinin Ukrayna’yı uzun yıllardır desteklediğini, 2014 yılında Kırım işgalinde de yanlarında olduklarını hatırlattı. Ancak Ukrayna ordusunun 2014 yılına kıyasla çok daha güçlü olduğunu ve ülkenin çok değerli bir NATO ortağı olduğunu ifade etti.

“Putin savaştan sorumlu. Savaşı şu an bitirebilir. Tam olarak da kendisine bu çağrıda bulunuyoruz.” şeklinde konuşan Stoltenberg, Ukrayna’ya her türlü silah desteği sağlamaya devam edeceklerini aktardı. Hava sahasını daha dikkatli şekilde izlemeye devam ettiklerini, ihtiyaç duyulması halinde hızlıca yanıt vermeye çalıştıklarını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu