Yatırım yapmaya başla!

NASA Uzay Aracı InSight ile Mars Depremlerini İnceleyecek!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) fırlatmaya hazırlandığı InSight uzay aracı ile Mars’taki depremleri inceleyecek.
NASA Uzay Aracı InSight ile Mars Depremlerini İnceleyecek!

NASA mars yüzeyine uzay aracı ile inişini en son 2012 yılında gerçekleştirmişti. O yıldan bu yana çalışmalarına aralıksız devam eden NASA, Mars’a uzay aracı ile iniş gerçekleştirmek için InSight projesi üzerinde çalışıyordu. 800 milyon dolar gibi astronomik bir bütçeye sahip olan Insight uzay aracınını 5 Mayıs Cumartesi günü yerel saatle 7:05’te fırlatılması planlanıyor.

InSight ile çıklacak olan Mars yolculuğunun bir aksilik olmaması halinde 26 Kasım 2018 tarihinde sonlanması ve uzay aracının gezegenin yüzeyine iniş yapması hedefleniyor. Uzay aracı burada Dünya ve Mars gibi kayalık yapıya sahip gezegenlerin nasıl oluştuğuna daire incelemeler yapacak. Bilindiği üzere Space X son yıllarda sıklıkla Mars’a gitme planlarından söz etmiş hatta insan kolonisini nasıl taşıyacağına dair görüntüler yayınlamıştı.

Mars Depremleri İncelenecek

Bilim dünyası Dünya gibi Mars’ın da 4.5 milyar yıl önce benzer süreçlerden geçerek oluştuğunu düşünüyor. Tam da bu noktada InSight Uzay Aracı ile Mars yüzeyinde yapılacak sismik araştırmalar ile gezegenle ilgili bilinmeyen pek çok şeyin aydınlatılması planlanıyor.

Kızıl gezegenin iç kısımlarıyla ilgili çalışmalar yapacak InSight, daha önce hiç denenmemiş bir şeyi yaparak Mars yüzeyinde kazı işlemleri gerçekleştirecek. Yapılan bu kazı işleminin sonrasında sismometre ve ısı transfer sondası gibi ekipmanlar ile gezegenin jeolojik geçmişi hakkında daha fazla bilgi sahip olunacak.

InSight’ın Mars Yolculuğu 6 Ay Sürecek

Dünyanın önde gelen havacılık ve ileri teknoloji firmalarından Lockheed Martin tarafından üretilen ve yaklaşık 800 milyon dolar bütçe ile üretilen InSight uzay aracı, 5 Mayıs Cumartesi Türkiye saati ile 14:05’te fırlatılacak.

Mars hakkında bilinmeyen pek çok şeyi aydınlatması beklenen InSight’in Kızıl Gezegen yolculuğunun ise 6 ay sürmesi planlanıyor. Kızıl Gezegen’e uzay aracı indirmeyi başarmış tek kurum olan NASA, buna rağmen başka bir gezegene iniş gerçekleştirmenin çok zor bir iş olduğunu belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum