Yatırım yapmaya başla!

NASA Geliştireceği Yazılım Sayesinde Drone’ların Trafiğini Kontrol Edecek

NASA’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı proje ile drone cihazlarının gökyüzündeki trafiğini kontrol etmeyi planlıyor.
NASA Geliştireceği Yazılım Sayesinde Drone’ların Trafiğini Kontrol Edecek

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilindiği üzere uzayda çok önemli çalışmalara imza atıyor. Ancak kurumun dünyamızda yerini alan teknolojilere yönelik pek çok önemli çalışmaya imza attığı biliniyor. Bilindiği üzere son yıllarda drone araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor ve kullanım oranında büyük artış yaşanıyor.

Hatta gelecek yıllarda drone’ların gökyüzünde çok daha sık olarak kullanılması ve aktif bir ulaşım aracı olarak kullanılması planlanıyor. Hazırlanan projeler ile yakın gelecekte drone’ların özellikle büyük şehirlerde yaşanan pek çok soruna çözüm olması ve yaygın bir şekilde kullanılacağı biliniyor. NASA ise bu araçların trafiğini düzenleyecek proje üzerinde yürüttüğü çalışmalarda sona yaklaştığını duyurdu.

Drone Trafiği Düzenlenecek

Drone Trafiği Düzenlenecek

Sektörün içinde olan pek çok uzman önümüzdeki dönemde drone’ların ulaşım alanında önemli rol oynayacağını belirtiliyor. Kargo taşıması, sokakların caddelerin kontrol edilmesi hatta yollardaki asfalt çalışmalarına anında müdahale etmek gibi önemli görevler drone’lar tarafından sağlanacak. Tabi bu araçların bu denli yayılması gökyüzünde yaşanması muhtemel kazaları beraberinde getiriyor.

Binlerce drone’un aynı anda gökyüzünde dolaşması hiç şüphesiz, önümüzdeki yıllarda yeni bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Ancak NASA’nın üzerinde çalıştığı proje ile drone trafiğine düzenleme getirilecek. NASA’nın 4 yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı proje ile drone’ların gökyüzündeki trafiği eş zamanlı olarak takip ve kontrol edilecek.

NASA yetkilileri Unmanned Aircraft System Traffic Management (UTM) adı verilen projede sona yaklaştıklarını belirtiyor. Proje ile yeni bir yazılım geliştirilecek ve gökyüzü trafiğinde yerini alacak olan drone’ların birbirine çarpması engellenecek. Ayrıca bu araçların son yıllarda yolcu uçakları için tehlike arz ettiği biliniyor. Yeni sistem bu soruna da çözüm getirmiş olacak. Uzay ajansının önümüzdeki Mart ve Haziran ayları arasında test uçuşlarını gerçekleştirmesi ve geliştirilen sistemin ilk testlerinin yapılması planlanıyor. Test süreçlerinde başarılı olunursa sistemin dünya genelinde kullanıma sunulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum