Yatırım yapmaya başla!

NASA, Artemis Projesi Kapsamında Ay’a İnsanlı Yolculuk için Yeni İş Birlikleri Yaptı

NASA 2024 yılı için planladığı Ay’a insanlı iniş görevi için iş birliği yapacağı şirketleri açıkladı.
NASA, Artemis Projesi Kapsamında Ay’a İnsanlı Yolculuk için Yeni İş Birlikleri Yaptı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçmişten bu yana insanlık tarihinde unutulmaz görevlere imza attı. Kurum bu kapsamda geleceğe dair yeni projelerin planlamasını yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Apollo görevleri ile Dünya’nın uydusu Ay’a insanlı uçuşlar başarıyla gerçekleştirilmişti. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında bu görevin tekrarı Artemis projesi kapsamında yeniden planlanıyor.

NASA gerçekleştirilecek uçuş projeleri için dünyanın önde gelen uzay ve havayolu taşımacılığı şirketleri ile anlaşmalar düzenliyor. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda düzenlenecek olan Artemis görevi için anlaşma yapılan şirketler netliğe kavuştu. NASA’nın proje için iş birliği yaptığı şirketlere 1 milyar dolara yakın teşvik vereceği açıklandı.

Artemis Görevi için Şirketler Belli Oldu

Artemis Görevi için Şirketler Belli Oldu

NASA yöneticisi Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklama ile Ay’a insanlı uçuşun gerçekleştirileceği Artemis görevi için anlaşma yapılan üç şirket açıklandı. Bu açıklama ile Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi ve Dynetics ile Artemis için iş birliği yapılacağı duyurulmuş oldu. Artemis görevinin 2024 yılında düzenlenmesi planlanıyor. Bu görede erkek astronot ile beraber tarihte ilk kadın astronotun da Ay yüzeyine iniş yapması amaçlanıyor.

NASA iniş araçlarını geliştirecek üç şirket için 1 milyar dolar teşvik paketi paylaşacağını açıkladı. Halihazırda geçmişte yapılmış Ay görevleri tartışma konusu iken önümüzdeki süreçte düzenlenecek yeni görev ile tartışmalar yeniden alevlenebilir. Anlaşma yapılan her üç şirket, kendi uzmanlık alanları doğrultusunda araçlar geliştirecek.

NASA yöneticisi Bridenstine konuyla ilgili açıklamasında “Bu 2024’te Ay’a gitmek için ihtiyacımız olan son parça” ifadesine yer verdi. SpaceX’in geliştirdiği Starship aracı astronotların Ay yüzeyine inmesinde asansör görevi görecek. Blue Origin’in geliştireceği araçta ise uzun bir merdivene yer verilecek. Dynetics’in ise astronotların yüzeye inişinde önemli rol oynaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum