Yatırım yapmaya başla!

NASA Ay Yolculuğu Apollo 13 Görevini 4K Olarak Yayınladı

NASA tarafından 1970 yılında gerçekleştirilen Apollo 13 görevi, günümüz teknolojisi ile yeniden video haline getirildi.
NASA Ay Yolculuğu Apollo 13 Görevini 4K Olarak Yayınladı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) insanlık tarihine geçecek unutulmaz görevleri ile hafızalarda yer etmiştir. Bu görevlerin başında ise Ay yolculukları geliyor. İnsanlı Ay yolculuğu projesi olarak Apollo görevleri o dönem büyük ses getirmişti. Apollo 13 ise proje kapsamında gerçekleştirilen üçüncü insanlı Ay yolculuğu görevi olarak biliniyor. 11 Nisan 1970 tarihinde gerçekleştirilen uzay aracı iki gün sonrasında Dünya’dan 320 bin km uzaklıkta yaşadığı patlama ile adından söz ettirdi.

Yaşanan patlama ile beraber hizmet modülünde bulunan elektrik enerjisi ve oksijen stokları tamamen tükendi. Dolayısıyla uzay aracında bulunan mürettebat Ay’a iniş görevini gerçekleştiremedi. Sonrasında ise araçta bulunan 3 astronotun Dünya’ya dönmesi için yeni bir plan geliştirildi. Planda Ay’ın çekim kuvvetinden yararlanmak yer alıyordu.

Her şey planlandığı gibi oldu ve uzay aracı Dünya’ya sağ salim dönüşünü gerçekleştirdi. NASA tarafından bu görev ‘başarısız başarı’ olarak tanımlandı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yıllar sonra elindeki görüntüleri 4K olarak yeniden uyarladı. Hazırlanan videoda uzay aracının Ay’ın çekim kuvvetinden yararlanarak asıl Dünya’ya gördüğüne tanık olunuyor. Dönüş sırasında astronotlar, Dünya ile bağlantısı kesilmiş ve sonlarının ne olacağını merak ediyorlardı.

1970 yılında Apollo 13 görevinde Ay’a iniş gerçekleştirilememiş olsa da astronotların gezegenimize sağlıklı bir şekilde geri dönmesi NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak gösteriliyor. Apollo 13’ün 4K video ile uyarlanmış görüntülerini izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum