Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Chrome’da Bulunan HTTP Özelliğini Firefox’a Getirmeye Hazırlanıyor

Mozilla önümüzdeki günlerde Firefox için yayınlayacağı güncelleme ile HTTP protokolü ile çalışan web sitelerinin yanına “Güvenli Değil” ibaresi ekleyecek.
Mozilla Chrome’da Bulunan HTTP Özelliğini Firefox’a Getirmeye Hazırlanıyor

Yakın geçmişte kadar internet sitelerinin hepsi HTTP protokolüne sahipti. Ancak son yıllarda daha güvenli olarak adlandırılan HTTPS protokolü yaygınlaşmaya başladı. Günümüzde kendini kanıtlamış pek çok internet sitesinin HTTPS protokolü ile korunduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan bu değişim sonrası internet tarayıcıları da hem web sitelerini hem de kullanıcıları bu yönde bilgilendirecek hamleler yapmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda Google’ın popüler tarayıcısı Chrome 68 sürümü ile HTTPS protokolüne sahip olmayan siteler için yeni bir uyarı özelliği eklenmişti. Yapılan değişiklik ile Chrome, HTTP protokolüne sahip web sitelerinin yanına ‘Güvenli Değil’ ifadesi ekliyor. Firefox’un geliştiricisi Mozilla ise benzer bir özelliği kendi tarayıcısına eklemeye hazırlanıyor. Son gelişme halen HTTPS protokolüne geçmemiş olan site yöneticilerini memnun etmeyecektir.

Firefox’a HTTP Düzenlemesi

Firefox’a HTTP Düzenlemesi

Günümüzde tüm güvenlik uzmanlarının ortak görüşü bir web sitesinin daha güvenli bir hale gelmesi adına HTTPS protokolüne sahip olması gerektiği. Ancak bugün itibariyle hala çok sayıda internet sitesine HTTP protokolü ile erişim sağlanıyor. Mozilla yaptığı son duyuru ile önümüzdeki aylarda Firefox’ta HTTP olarak görüntülenen sitelere karşı kullanıcıları uyaracağını açıkladı.

Bilindiği üzere Chome 68 sürümünden itibaren bu siteleri ‘Güvenli Değil’ ifadesi ile gösteriliyor. Ekim ayından itibaren aynı uyarı sistemi Firefox için aktif hale gelecek. Aslında tarayıcı halihazırda form ya da giriş ekranı bulunan web siteleri için bu uyarı sistemini kullanıyordu. Ancak Ekim ayından itibaren tüm web siteleri bu uygulamaya tabi olacak.

Uzmanlar günümüzde HTTP protokolüne sahip web sitelerinin yeterince güvenli olmadığını ve yeni protokole geçmeleri gerektiğini ifade ediyor. Mozilla yetkilileri ise bugün itibariyle web sitelerinin yüzde 80’inin HTTPS protokolüne geçiş yaptığını ve halen yapmamış olanların ise mimlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Site Yöneticileri Üzerinde Etkili Olması Bekleniyor

Site Yöneticileri Üzerinde Etkili Olması Bekleniyor

Google’dan sonra Mozilla’nın da HTTP protokolüne sahip web sitelerine karşı bu önlemi alıyor olması sayfa yöneticilerini harekete geçirmesi bekleniyor. Ekim ayı itibariyle Firefox’ta ‘Güvenli Değil’ ifadesi ile görüntülenecek web siteleri, alacakları SSL sertifikaları ile bu uyarı ile görüntülenmekten kurtulabilirler.

Günümüzde geçerli olan HTTPS protokolü hem kullanıcılar hem de web siteleri için bir gereklilik haline gelmiş durumda. Mozilla’nın bu özellik üzerinde 2017’nin Aralık ayından beri çalıştığı biliniyor. Henüz resmi olarak sunulmayan özelliği Firefox kullanıcıları isterlerse kendileri aktif edebilirler.

Kullanıcılar tarayıcının adres satırına about:config yazarak gerekli ayarlamaları yapabilir ve HTTP protokolüne sahip web sitelerinin yanına ‘Güvenli Değil’ ifadesi ekleyebilirler. Bu gelişmeler sonrası önümüzdeki süreçte Opera ve Edge tarayıcılarının da benzer bir güncelleme yayınlaması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum