Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Geliştiricilerin Tarayıcı Memnuniyetini Ölçen Anket Düzenledi

Mozilla tarafından yapılan anket geliştiricilerin en çok Internet Explorer’dan şikayetçi olduğunu ortaya koydu.
Mozilla Geliştiricilerin Tarayıcı Memnuniyetini Ölçen Anket Düzenledi

İnternet tarayıcıları hemen herkes tarafından kullanılan başlıca uygulamalar arasında yer alıyor. Hem masaüstü hem de mobilde web tarayıcılar milyonlarca kişinin internete bağlanmasında önemli rol oynuyor. En çok kullanılan tarayıcılar arasında Chrome, Firefox, Opera ve Edge yazılımları geliyor. Bu tarayıcılar arasında pazar payı ile Chrome’un öne çıktığını söyleyebiliriz.

Google’ın tarayıcısı tüm pazarın yüzde 70’inden fazlasını elinde tutuyor. Diğer taraftan Firefox, Opera ve Edge tarayıcıları da kullanıcıların alternatifleri arasında yer alıyor. Microsoft son dönemde Chromium altyapısı ile geliştirdiği Edge tarayıcısına dair kullanıcılardan olumlu yönde geri dönüşler alıyor.

Şirket daha öncesinde uzun yıllar Internet Explorer ile tarayıcı deneyimi sundu. Windows işletim sisteminin içerisinde varsayılan ve yüklü olarak gelen tarayıcı kullanıcılardan her dönem tepki çekmiştir. Mozilla tarafından yapılan son anket bu durumu doğruluyor.

Geliştiriciler En Çok IE’den Şikayetçi

Geliştiriciler En Çok IE’den Şikayetçi

Mozilla tarafından yapılan araştırmada katılımcılara, “Genel olarak, tarayıcı uyumluluğuyla ilgili en büyük sıkıntı noktanız nedir?” sorusu soruldu. Bu soruya geliştiricilerin büyük bölümü Internet Explorer’dan şikayetçi olduklarını belirttiler. Geçmişten bugüne kadar kullanıcılardan çok tepki alan IE’den geliştiricilerin de memnun olmadığı görülüyor.

Tüm katılımcıların yüzde 21.8’lük bölümü Microsoft’un tarayıcısından şikayetçi olduğunu belirtiyor. Raporda “Tüm büyük web tarayıcılarında karşılaşılan zorlukları duyduk ve Internet Explorer ve Safari için en fazla sayıda uyumluluk sorunu bildirildi” ifadelerine yer verildi.

Internet Explorer’ı yüzde 10.4 ile Apple’ın geliştirdiği Safari takip ediyor. Katılımcıların yüzde 14.1’i ie IE’nin düzen, stil ve arayüz açısından çok kullanışsız olduğunu düşünüyor. Ankette Chrome, Firefox ve Edge tarayıcılardan da şikayetçi olanlar var ancak IE’ye göre çok daha az oranda. Bu tarayıcılar sırasıyla yüzde 6, yüzde 3 ve yüzde 3 oranında olumsuz geri dönüş aldılar.

Internet Explorer’dan şikayetçi olunmasının başlıca nedenleri arasında yeni teknolojiler ile uyumsuzluk, genel hatalar ve işleme sorunları yer alıyor. Ankete katılanların yüzde 75’i internete bağlanmayı seviyor ancak bunların sadece yüzde 44’ü kullandıkları tarayıcılardan memnun olduğunu belirtiyor.

Edge ile Şikayetlerin Azalması Bekleniyor

Edge ile Şikayetlerin Azalması Bekleniyor

Anketi düzenleyenler Edge tarayıcı ile beraber geliştiricilerin şikayetlerinin azalacağını düşünüyor. Hazırlanan raporda, “Chromium tabanlı Edge’in Windows güncellemeleriyle kullanıma sunulmasıyla birlikte, Microsoft Edge Eski ve Internet Explorer ile ilgili bildirilen sorunların azalacağına inanıyoruz.” ifadelerine yer veriliyor.

Bu durumun farkında olan Microsoft ise Internet Explorer’ın fişinin çekileceğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Buna göre Microsfot 365 uygulamaları 17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Internet Explorer 11 sürümünü desteklemeyecek. Yazılım devi tarayıcıyı kademeli olarak kullanımdan kaldırmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum