Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Firefox’a Yönelik Araştırma Yeni Bir Güvenlik Açığını Ortaya Çıkardı

Mozilla Firefox tarayıcısının Android sürümünde yeni bir güvenlik açığı tespit edildi.
Mozilla Firefox’a Yönelik Araştırma Yeni Bir Güvenlik Açığını Ortaya Çıkardı

Günümüzde internet tarayıcıları hemen herkes tarafından kullanılan başlıca uygulamalar haline geldi. Chrome, Firefox, Edge, Opera gibi tarayıcılar her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Mozilla’nın geliştiricisi olduğu Firefox geçmiş yıllarda olduğu kadar popüler olmasa da önemli bir kullanıcı kitlesine sahip. Şirket tarayıcı deneyimini iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber tarayıcıların mobil uygulamaları da daha fazla ilgi görmeye başladı. Mozilla geçtiğimiz günlerde Firefox’un Android uygulamasına arayüz ve gizlilik özellikleri olan bir güncelleme yayınlamıştı.

Ancak yapılan son bir araştırma tarayıcının Android sürümünde yeni bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Tespit edilen açık ile Basit Hizmet Keşif Protokolü üzerinden Uzaktan Komut Çalıştırma sağlayan bir güvenlik açığı tespit edildi. İlgili açığın Firefox’un eski sürümlerinden birine sahip tüm Android kullanıcılarını etkileyebileceği belirtiliyor.

ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko yaptığı paylaşım ile Firefox’taki güvenlik açığının nasıl çalıştığını bir video ile gösterdi. Videoda ilgili güvenlik açığının aynı ağlara bağlı cihazları etkilediğine yer veriliyor. Uzmanlar topluluklara açık olarak sunulan kablosuz ağların bu gibi saldırılar için uygun bir zemin olduğunun altını çiziyor. Söz konusu açığın Firefox 68.11.0 ve daha eski sürümleri etkilediği belirtiliyor.

Yapılan çalışma sonrası Mozilla bilgilendirildi ve Firefox’un Android sürümü için açığın kapatıldığı bir güncelleme yayınlandı. Güvenlik uzmanları kullanıcılara tarayıcılarını son sürüme güncellemelerini öneriyor. Açığın nasıl kullanıldığını Stefanko’nun paylaştığı videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum