Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Kullanıcılarını Facebook’tan Koruyacak Eklenti Yayınladı

Popüler tarayıcı uygulaması Mozilla, Facebook’un veri toplamasını engelleyecek bir eklenti çıkardı.
Mozilla Kullanıcılarını Facebook’tan Koruyacak Eklenti Yayınladı

İnternetin en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Mozilla, son günlerde gündemi meşgul eden Facebook’un kullanıcı verilerini izinsiz toplamasına karşın bir uygulama çıkardı. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Facebook’un adının geçtiği Cambridge Analytica skandalı dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı.

Başta dünyanın önde gelen insanları olmak üzere çok sayıda kullanıcı #deletefacebook kampanyasına destek vererek herkesi uygulamayı silmeye davet etmişti. Her ne kadar Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşanan skandal sonrası kayda değer bir kayıpları olmadığını açıklasa da yaşanan durum Facebook’ta deprem etkisi yaratmıştı.

Facebook Container Eklentisi Kullanıcıyı Koruyacak

Mozilla’nın son günlerde yaşananların ardından kullanıcıların Facebook’u silmesine gerek kalmayan bir eklentisi uygulama mağazasında yerini almış durumda. Facebook Container adlı yeni Firefox eklentisi kullanıcıların web etkinliğini kontrol altına alacak ve izole edecek.

Facebook’ta oturum açan kullanıcıların bu uygulama sayesinde tarayıcı etkinliğinden arınması sağlanacak. Bu sayede Facebook’un web tarama bilgilerinizin toplanmasının önüne geçilmiş olacak.

Uygulama İzlenmenin Önüne Geçmiyor

Mozilla’nın yeni çıkardığı uygulama kullanıcıların sadece verilerinin Facebook tarafından toplanmasını engelliyor. Sosyal medya platformuna girdiğiniz andan itibaren, Facebook yine sizi izleyebilecek.

Yani eklentiyi kurmuş olmanıza rağmen beğenileriniz, yorumlarınız ve paylaşımlarınız Facebook tarafından izlenebilir durumda olacak. Facebook’un yaşadığı ses getiren bu durum sonrasında başka şirketlerden de çeşitli önlemler gelecek mi izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum