Yatırım yapmaya başla!

Mozilla’dan Android’e Özel Yeni Tarayıcı: Gizliliğe Önem Verenler için Fenix!

İnternet aleminin önde gelen tarayıcılarından Firefox’un geliştiricisi Mozilla, Android kullanıcıları için yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor.
Mozilla’dan Android’e Özel Yeni Tarayıcı: Gizliliğe Önem Verenler için Fenix!

Mozilla denildiğinde akıllara hiç kuşkusuz dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Firefox gelmektedir. Ancak şirket geliştirdiği tarayıcıları tek bir kullanıcı kitlesine göre hazırlamıyor. Bugüne kadar birbirinden farklı kullanım alanlarına hitap eden tarayıcılar geliştiren Mozilla’nın, bu sefer gizliliğe önem verenler için yeni bir tarayıcı geliştirdiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde şirket, sesle kontrol edilebilecek Scout tarayıcısı ile gündemde yer almıştı. Son olarak geliştirilen tarayıcının adı ise Fenix. Henüz tanıtılmamış olan yeni tarayıcının gelişim aşamaları ise Mozilla tarafından büyük bir gizlilik içinde yürütülmekte. Fenix’e dair ilk işaretler ise GitHub’ta görüldü.

Fenix’te Gizli Mod Yer Alması Bekleniyor

Fenix’te Gizli Mod Yer Alması Bekleniyor

Mozilla’nın gelişimini sürdürdüğü Fenix ile ilgili GitHub’da önemli bir bilgiye yer verildi. Paylaşımda ‘Fenix aileniz için bir Android tarayıcısı değil’ ifadeleri yer aldı. Buradan yola çıkacak olursak tarayıcı normal kullanıcıdan ziyade, gizlilik odaklı çalışmak isteyenler yönelik olacak diyebiliriz.

Dolayısıyla tarayıcıda ‘gizli mod’ olmasına kesin gözüyle bakılıyor. İnternet ortamında ‘karda yürüyüp izinizi belli etmek istemiyorsanız’ bu tarayıcı sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Benzer özelliğe sahip bir hizmeti, Google’ın tarayıcısı Chrome gizli mod seçeneği ile halihazırda veriyor.

Fenix Android’e Özel Çıkacak

Fenix Android’e Özel Çıkacak

Mozilla’nın önümüzdeki günlerde yayınlamasını beklediğimiz Fenix tarayıcısının sadece Android platformunda yer alacağı belirtiliyor. Özel kullanıma hizmet edecek Fenix, önümüzdeki günlerde iOS için de geliştirilir mi bilinmiyor.

Şirketin amiral gemisi tarayıcısı Firefox’un yanı sıra başka geliştirme projeleriyle uğraştığı da biliniyor. Bunlar arasında mobil kullanıcılar için az yer kaplayacak olan Firefox Focus, bir de bölgesel bazda çalışacak tarayıcılar Firefox Rocket ve Firefox Klar yer alıyor. Fenix ile beraber söz konusu tarayıcıların da ne zaman kullanıma sunulacağı ile ilgili Mozilla tarafından bir açıklama yapılmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum