Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley 3Ç20 Kârı Bir Yıl Öncesine Göre %25 Arttı

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley'in 2020 yılı üçüncü çeyrek kârı, bir önceki yıla göre %25 artışla 2,72 milyar dolara yükseldi.
Morgan Stanley 3Ç20 Kârı Bir Yıl Öncesine Göre %25 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıkladı. Buna göre bankanın kârı, bir yıl öncesine göre güçlü bir artış kaydederek 2,72 milyar dolara ulaştı. Rakam, hisse başına 1,66 dolara işaret etti. Refinitiv anketine katılan analistler ise 1,28 dolarlık kazanç beklentisine sahipti.

Morgan Stanley, üçüncü çeyrekte 11,7 milyar dolarlık net gelir bildirirken, bir yıl önceki 10 milyar dolarlık net gelirin üstüne koymayı başardığı görüldü.
Morgan Stanley 3Ç20 Kazançları
Kaynak: Morgan Stanley

Bankanın geçen yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği net kâr, 2,2 milyar dolarken hisse başına 1,27 dolara işaret etmişti. Cari çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kazanç 0,07 dolarlık bir etkiye sahipken, 113 milyon dolarlık aralııklı net vergi avantajı buna dahil edildi.

CEO James Gorman, “Piyasalar yaz ayları boyunca aktif kaldığı için güçlü üç aylık kazançlar elde ettik ve dengeli iş modelimiz tutarlı, yüksek getiri sağlamaya devam etti,” ifadelerini kullandı. Gorman, banka, yönetim altındaki varlıklarla ücretler tipik olarak artarken, yükselen piyasalardan fayda sağlayan varlık yönetimi bölümünü vurguladı.

Bankanın ticaret ve yatırım bankacılığının geleneksel gücünden uzaklaşma çabasının iki katına çıktığı da görüldü. Geçen hafta Eaton Vance 7 milyar dolara satın alınırken, bankanın üç ana işinden en küçüğü olan yatırım yönetimine ağırlık ve ölçek kattığı bildirilmişti. Şubat ayında indirim komisyonculuğu E-Trade’in 13 milyar dolara devralındığı duyurulmuştu.

Bankanın kurumsal menkul kıymetler net geliri, satış ve ticarette daha yüksek sonuçlar ile öz sermaye yüklenimindeki güçlü performansı yansıttı.
Morgan Stanley Birim Kazançları
Kaynak: Morgan Stanley

Bölüm, bu yılın üçüncü çeyreğin 6 milyar 62 milyon dolarlık gelir elde ederken, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 5 milyar 23 milyon dolar gelir bildirmişti. Varlık yönetimi biriminin vergi öncesi kârı %24 ile 1,1 milyar dolarlık gelir sağladı. Sonuçlar güçlü ücete dayalı akışları, banka kredileri ve mevduatlardaki artışı yansıttı.

Yatırım birimindeki net gelir ise rekor varlık yönetimi ücretleri sayesinde %38 artarak, 1 milyar 56 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde ise 764 milyon dolarlık gelir bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu