Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s’ten Rusya’ya Yönelik Yeni Not Güncellemesi Geldi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 6 Mart’ta Rusya için yaptığı not güncellemesinin ardından bazı şehir ve bölgelerin de notunu düşürdü.
Moody’s’ten Rusya’ya Yönelik Yeni Not Güncellemesi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya, tüm tepkilere ve yaptırımlara rağmen Ukrayna topraklarındaki işgaline devam ederken, ülkeye olan güven de giderek azalıyor. Birçok kredi derecelendirme kuruluşu, Rusya’nın kredi notunu çöp seviyesine düşürdü.

Daha önce Rusya’nın kredi notunu “Baa3” ten “B3” seviyesine, ardından “Ca”ya düşüren ve kredi notu görünümünü negatif olarak belirleyen Moody’s’ten yeni açıklama geldi.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre söz konusu olumsuz değerlendirmeleri takiben, tüm bölgesel ve yerel yönetimlerin temel kredi değerlendirmelerinin de aynı dereceye düşürüldüğü belirtildi.

6 Mart 2022’de ülke notunun düşürüldüğü belirtilirken, bunun Rusya’nın yükümlülüklerini ödeme istekliliği ve kabiliyetine ilişkin ciddi endişelerden kaynaklandığı söylendi.

Kredi notu Ca seviyesine düşürülen Rus şehri ve bölgeleri; Moskova, St. Petersburg, Nizhny Novgorod, Volgograd, Samara Bölgesi, Başkürdistan Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Çuvaşistan Cumhuriyeti, Komi Cumhuriyeti, Khanty-Mansi Özerk Bölgesi, Krasnoyarsk, Omsk ve Krasnodar Bölgesi olarak sıralandı.

Açıklamada “Alt egemenlerin borç yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyeti, kurumsal çerçevenin nasıl uygulanacağı ve Rusya’daki tahvil ödemelerindeki aksaklıkların alt egemen ihraççıları da etkileyip etkilemeyeceği konusundaki artan belirsizlik nedeniyle zayıflıyor.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu