Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s: Türkiye’nin Seçim Öncesi Lirayı Destekleme Hamlesi Yenilenmiş Sorular Doğurdu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yerel seçimlerin ardından bugün Türkiye ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Moody’s: Türkiye’nin Seçim Öncesi Lirayı Destekleme Hamlesi Yenilenmiş Sorular Doğurdu
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notunu negatif olarak değerlendirerek Türkiye Merkez Bankası’nın seçim öncesinde lirayı desteklemek için rezervlerini kullanmasının bağımsızlığı konusundaki soruları yenilediğini söyledi.

Sonuçta geçtiğimiz hafta Türkiye Merkez Bankası, altın ve döviz rezervlerinin 22 Mart’ta sona eren hafta için 2 milyar doların üzerinde düştüğünü gösteren verilerini yayınlamıştı. Moody’s Ratings Agency de Pazartesi günkü notunda; “rezervlerdeki düşüş, Türkiye Merkez Bankası’nın belediye seçimlerinden önce lirayı desteklemek için yerel döviz piyasasına müdahale ettiği yönünde fikir veriyor” diyerek düşüşe gönderme yaptı.

Moody’s’in yorumları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin yıllar süren iktidarın ardından ilk kez Ankara’yı kaybetmesiyle ciddi bir başarısızlığa uğradığını gösteren sonuçların ardından geldi.

Moody’s Türkiye Seçim Sonrası Açıklaması Nitekim Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş’ın Ankara’da açık bir zafer kazandığı söylendi ancak İstanbul’da başa baş giden yarışın sonuçları hala kesinleşmedi. Öte yandan geçtiğimiz
yıl iç ekonomideki sıkıntılardan dolayı rekor düşük seviyelere inen lira, Perşembe günü de dolar karşısında yüzde 5’e kadar gerileyerek 5.569 seviyelerine düşmüştü. Lira Pazartesi günü 5.57 seviyelerine yükselmeden önce ise dolar karşısında 5.61 seviyelerinde kalmaya devam etmişti.

Gelişmeler ışığında açıklama yapan Moody’s, seçimlerden önce rezervlere dokunma hamlesinin bir bütün olarak Türkiye kurumlarının şeffaflığı ile ilgili sorular doğurduğunu belirtti.

Moody’s Türkiye Lira Destekleme Hamlesi Kurumun Bağımsızlığını Sorgulatıyor Kaldı ki geçen yıl Recep Tayyip Erdoğan’ın büyümeyi sürdürmek için kurumu faiz oranlarını düşürmeye zorlamasının ardından da Türkiye Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ilişkin sorular gündeme gelmişti. Moody’s raporunda; “Lirayı destekleme müdahalesi Türkiye Merkez Bankası’nın döviz kurunun serbestçe dalgalanmasına izin verdiği uzun vadeli politikasına aykırı ve kurumun şeffaflığı ile bağımsızlığına hakkında yenilenmiş sorular doğuruyor” dedi.

Türkiye’nin rezervlerindeki hamlesini kredi notu açısından negatif olarak belirten Moody’s, brüt ve net rezervlerin halihazırda çok düşük seviyelerde olduğunu kaydetti. Mevcut düşük seviyelerin Türkiye’nin dış kırılganlığını artırdığını da vurguladı.

Liradaki düşüşün yanında Türkiye piyasaları da düşerken Moody’s, BIST 100 endeksi bir hafta öncesine kıyasla Çarşamba günü yüzde 12’nin üzerinde gerilediğini hatırlattı. Seçim sonuçlarının muhtemelen piyasalardaki şokun devam edip etmeyeceğini belirleyeceğini öngören derecelendirme kuruluşu; “Türkiye finansal piyasalarında yenilenen karışıklık ve resesyona yönelik politika tepkisindeki yükselen belirsizlik daha fazla sermaye çıkış riskini artırıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu