Yatırım yapmaya başla!

Mobil Oyun Geliştiricilerine Android Platformu Daha Fazla Kazandırıyor

Yapılan bir araştırma mobil oyun geliştiriciler için Android’in daha fazla kazanç sağladığını ortaya koydu.
Mobil Oyun Geliştiricilerine Android Platformu Daha Fazla Kazandırıyor

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkes tarafından kullanılan başlıca cihazlar haline geldi. Doğal olarak bu cihazlar için her ihtiyaca yönelik uygulama geliştiriliyor. Oyun dünyası da bu değişim ile beraber akıllı telefon ekosisteminde kendisine yer buluyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar mobil oyun sektörünün her geçen gün daha fazla büyüdüğünü ve geliştiricilere kazanç sağladığını ortaya koyuyor. Bilindiği üzere geliştiriciler oyunlarını iOS ve Android platformları için tasarlıyor.

Mobil uygulama pazarlama platformu Liftoff tarafından hazırlanan ‘2020 Mobil Oyun Uygulamaları Raporu’, Android ve iOS platformlarının sağladığı kazançları karşılaştırdı. Bilindiği üzere daha önce App Store ve Play Store arasında yapılan gelir karşılaştırmalarında iOS mağazasının daha fazla kazandırdığı görülüyordu. Ancak son araştırma mobil oyun geliştiriciler için Android platformunun daha avantajlı olduğunu gösteriyor.

Android Reklamları Daha Fazla Kazandırıyor

Android Reklamları Daha Fazla Kazandırıyor

Yapılan çalışma Android’i iki yıl üst üste Android’den daha fazla para kazandırdığını ve yükleme başına maliyetin dört kat daha düşük olduğunu ortaya koydu. 2019 Haziran – 2020 Mayıs ayları arasında yapılan çalışmada 700’e yakın oyun esas alındı. Bu oyunlar üzerinden elde edilen 300 milyonu aşkın reklam etkileşimi ve yükleme, 6.5 milyon uygulama içi satın alma işlemi analiz edildi. Yapılan çalışma sonrası Android’in mobil oyun geliştiriciler için daha fazla kazanç sağladığı görüldü.

Özetlemek gerekirse geliştiriciler Android tarafında kullanıcı sayısını artırmak adına iOS’a göre daha az para harcıyor. Uzmanlar yeni girişimde bulunacak geliştiriciler için Android’in daha uygun bir mecra olduğunu belirtiyor. Bu platformda oyunun ilgi görmesi halinde iOS tarafında atılacak adımın daha mantıklı olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar yeni bir oyuncu elde etmenin yanı sıra o oyuncuyu elde tutmanın da önemli olduğunun altını çiziyor.

Hazırlanan raporda Kuzey Amerika bölgesindeki oyuncuların diğer bölgelere göre daha sadık olduğu saptandı. Mobil cihazlarına oyun indiren kullanıcıların sadece yüzde 3.3’ü yeni bir hesap oluşturuyor. Oyuncuların yüzde 32’si ilk günün ardından aynı oyunu oynamaya devam ediyor.

Kullanıcıların yüzde 3.1’inin ise 30 gün sonra hala aynı oyunu oynamaya devam ettiği tespit edildi. Halihazırda Android, iOS’a göre çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu nedenle reklam gelirlerinin daha yüksek olmasının sürpriz olmadığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum