Yatırım yapmaya başla!

Yeni Nesil Mobil İnternet Teknolojilerinin Saldırıya açık Olduğu Belirtildi

Yapılan bir araştırmaya göre 5G ve 4G internet teknolojilerinin ciddi saldırılara karşı yeterince korunakl olmadığı ifade edildi.
Yeni Nesil Mobil İnternet Teknolojilerinin Saldırıya açık Olduğu Belirtildi

Akıllı telefonların son yıllarda hızla yaygınlaşması, mobil internet teknolojisinde de büyük gelişmelerin önünü açmış durumda. Son yıllarda 4G ile kullanıcıların büyük bölümü internet ihtiyacını karşılıyor. Bu yıldan itibaren ise 5G desteğine sahip akıllı telefonların geliştirilmesi ile beraber yeni nesil internet teknolojisine geçişin sağlanması planlanıyor. Ancak yapılan bazı araştırmalar yeni nesil mobil internet altyapılarının kötü niyetli kişilerin tehditlerine açık olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili araştırmalarda bulunan bazı akademisyenler, 4G ve 5G mobil altyapılarının siber güvenlik konusunda soru işaretleri bulundurduğunu iddia ediyor. Söz konusu açıklar ile kötü niyetli kişiler 5G ve 4G üzerinden bağlantı kuran kişilerin konuşmalarına müdahale edebilir hatta konumlarını kolaylıkla belirleyebilir.

Torpedo Saldırısı ile Mobil Ağlarda Güvenlik Tehdidi

Torpedo Saldırısı ile Mobil Ağlarda Güvenlik Tehdidi

Mobil internet ağları üzerinde araştırmalarda bulunan Syed Rafiul Hussain, “Hücresel çağrı protokolleri hakkında küçük bir bilgisi olan herkes bu saldırıları yapabilir.” ifadelerinde bulunarak ortada olan riski gözler önüne seriyor. Araştırmacıların Ağ ve Dağıtımlı Sistem Güvenlik Sempozyumu’nda sundukları raporlara göre kısa süreli ve peş peşe çağrılar ile kötü niyetli kişiler telefonun konumuna erişebiliyor.

Torpedo adı verilen bu yöntem ile saldırganlar, hedef aldıkları kişilerin konumlarına erişmekle beraber çağrılarına müdahale edebiliyor. 4G ağı üzerinden yapılan bu saldırılara 5G altyapısının da yeterince güvenli olmadığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalara göre ABD’de faaliyet gösteren dört dev servis sağlayıcısı bu saldırılardan etkileniyor.

Ayrıca dünyanın başka bölgelerindeki servis sağlayıcıların da bu saldırılardan etkilenmesinin olası olduğu ifade edildi. 5G’nin hayatımıza girmesine sayılı günler kalmışken, ortaya çıkan güvenlik açıklarının ne zaman giderileceği ise henüz bilinmiyor.

5G Altyapısı 4G’den Çok Daha Hızlı Yayılacak

5G Altyapısı 4G’den Çok Daha Hızlı Yayılacak

Mobil internet sektöründe yaşanan bir diğer gelişme ise Barcelona’da düzenlenen Mobile World Congress’te yaşandı. Düzenlenen etkinlikte yakın zamanda kullanıma sunulacak olan 5G teknolojisinin 4G’ye göre on kat daha hızlı yayılacağı ifade edildi. Bilindiği üzere 5G teknolojisi kendisinden önceki altyapılara göre çok daha hızlı veri iletimine olanak sağlıyor. Yaşanan bu gelişim hayatımıza girecek akıllı ürün yelpazesinin de belirgin bir şekilde artmasına neden olacak.

Qualcomm’un açıklamasına göre dünya genelinde 2o’den fazla operatör ve 20 kadar akıllı telefon üreticisi 5G üzerinde çalışıyor. Şirket bu noktada en önemli çip üreticisi olarak piyasada yer almakta. Huawei Samsung ve ZTE gibi popüler Android cihaz üreticileri 5G teknolojisine sahip modellerini şu günlerde tanıtıyor.

Apple’ın ise 2020’den önce 5G telefon ile gelmesi beklenmiyor. Ancak görünen o ki 5G modemlerin üretilmesi ve uygun akıllı telefonların geliştirilmesiyle beraber, yeni nesil internet ağına çok daha hızlı geçiş sağlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum