Dolar (%0.48) 13.5941
Euro (%0.65) 15.4173
Sterlin (%0.59) 18.505
Ons (%0.04) 1814.51
Gram (%0.41) 792.70
Çeyrek (%0.41) 1296.07
THYAO (%-1.41) 26,50
ASELS (%-0.09) 22,78
PETKM (%0.11) 8,75
EUR/USD (%0.16) 1.13351
USD/JPY (%-0.34) 114.23
EUR/GBP (%0.01) 0.8328
Petrol (%0.85) 85.55
Gümüş (%0.30) 23.562
Bitcoin (%-0.84) 41719.29
Ethereum (%-2.76) 3100.06
Bist100 (%0.00) 1,979.83

Mobil Cihazların Kameraları Dizüstü Bilgisayarlara Göre Daha Fazla Risk Taşıyor

Güvenlik uzmanları akıllı telefon kameralarının dizüstü bilgisayarların kameralarına göre çok daha yüksek güvenlik riski taşıdığını düşünüyor.
Mobil Cihazların Kameraları Dizüstü Bilgisayarlara Göre Daha Fazla Risk Taşıyor
21 Kasım 2019 | 09:55
Yorum

Teknolojinin hızla gelişmesi kişisel veri güvenliğinin daha önemli bir hal almasına neden oluyor. Günümüze kişisel bilgisayarlar üzerinden yaşanan güvenlik açıkları ile sayısız veri ihlali yaşanıyor. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber bu durum daha da sık yaşanır hale geldi.

Saldırganların hedef aldığı başlıca donanım ürünlerinden birisi ise bu cihazların üzerinde bulunan kameralar oluyor. Kullanıcılar farkında olmasa da kameralar üzerinden karşı tarafı izlemek kimi zaman mümkün olabiliyor. Kullanıcılar ise dizüstü bilgisayarlarının kamerasını kapatarak kendince bu duruma karşı önlem alıyor. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler akıllı telefonların kameralarının da sorgulanmasına neden oldu.

Hem iOS hem Android cihazlarda pek çok güvenlik açığına rastlandı ve bu cihazların kameralarının dizüstü bilgisayarlara göre daha fazla risk taşıdığı belirtiliyor. Google ve Facebook gibi sektörün önde gelen teknoloji devlerinden gelen açıklamalar bu durumu doğrular nitelikte.

Telefon Kameraları Ne Derece Güvenli ?

Telefon Kameraları Ne Derece Güvenli ?

Android’in geliştiricisi Google geçtiğimiz aylarda akıllı telefon kullanıcılarını etkileyen güvenlik açıklarını doğruladı ve bu cihazlar üzerinden saldırganların gizlice dinleme yaptığını açıkladı. Şirketin kendi akıllı telefon modeli Pixel ve Samsung modelleri olmak üzere çok sayıda telefonun bu açıktan etkilendiğini duyurmuştu. Yine benzer bir durum geçtiğimiz günlerde Facebook uygulaması ile yaşandı. Uygulamanın iOS yüklü cihazlarda kamerayı gizlice açtığı ortaya çıkmıştı.

Facebook’un ilgili güncellemeyi yayınlaması ile beraber Apple kullanıcılara dağıtmaya başlamıştı. Ancak çok sayıda kullanıcının bu durumdan etkilendiği biliniyor. Bu olay sonrası akıllı telefonların kameralarının ne derece güvenlik sağladığı tekrar tartışma konusu oldu. Yeni nesil akıllı cihazlar için geliştiriciler çeşitli güvenlik aparatları sunmaya başladı. Facebook Portal gibi ürünler için kamerayı kapatan harici aparatların geliştirildiği biliniyor.

Akıllı telefonların kişisel bilgisayarlardan farklı olarak günlük hayatımızda sürekli yanımızda olduğunu düşünecek olursak olası bir güvenlik riskinin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da bu durumu destekliyor.

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar Uyarıyor

Güvenlik şirketi Checkmarx konuyla ilgili yaptığı araştırmada akıllı telefon kullanıcılarını uyarıyor. Şirketin araştırma müdürü Erez Yalon, mobil cihazların tahmin edilenden daha fazla güvenlik riskine sahip olduğunu belirterek, “Aslına bakılırsa akıllı telefonların kameralarını örtmek için dizüstü bilgisayarlara göre daha fazla neden var. Yeni dizüstü bilgisayarlarda, donanım güvenliği mekanizması olarak kameranın açık olduğunu gösteren küçük LED’ler varken, akıllı telefonlarda yok.” diye konuştu.

Samsung akılı telefon pazarında en fazla paya sahip şirket konumunda. Google’ın da akıllı telefon kullanıcılarının her geçen gün arttığı biliniyor. Bu açıdan bakıldığında söz konusu açıklardan etkilenen kullanıcı sayısını milyonlarla ifade edebiliriz. Mobil cihazların kameralarının kapalı hale getirilmesi için çeşitli aparatlar üretiliyor. Tabi bu ürünlerin kullanımının son derece kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan güvenlik riskleri ile beraber kullanıcıların ilgisinin bu ürünlere yöneldiğini görmek mümkün.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar