Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Xbox Konsolunu Bulut Altyapısına Kavuşturmayı Düşünüyor

Oyun sektörünün önde gelen şirketlerinden Microsoft, bulut tabanlı bir Xbox konsolu geliştirmeye hazırlanıyor.
Microsoft Xbox Konsolunu Bulut Altyapısına Kavuşturmayı Düşünüyor

ABD’li yazılım devi Microsoft, oyun pazarında sahip olduğu güç ile sektöre yön veren şirketler arasında. Bilindiği üzere Xbox’un geliştiricisi ve piyasaya çok sayıda oyun sunan Microsoft, yeni nesil oyun teknolojilerine de kayıtsız kalmıyor.

Bu yıl bulut platformların sıkça konuşulduğuna tanık oluyoruz. Kullanıcıları yüksek performanslı ürün almaktan ziyade ücreti dahilinde bulut platformlara yönlendiren şirketler büyük yatırımlar yapmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda bununla ilgili ilk tanıtım Google’dan gelmişti. Stadia’yı tanıtan Google, tüm çevrelerin dikkatini toplamış ve gündemi epey meşgul etmişti.

Ancak gelen haberler bulut platformu ile gelecek tek şirketin Google olmayacağını gösteriyor. Microsoft’un da bu alanda önemli çalışmalar içerisinde olduğu biliniyor. Şirket son olarak Xbox’un bulut tabanlı versiyonu ile gündeme geldi.

Microsoft’tan Bulut Tabanlı Xbox Geliyor

Microsoft’tan Bulut Tabanlı Xbox Geliyor

Microsoft bilindiği üzere Project Scarlett adını verdiği bulut tabanlı oyun konsolu üzerinde uzun süredir çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen E3 2019 etkinliğinde Project Scarlett’e dair pek çok bilgi gün yüzüne çıkmıştı. Ancak Microsoft’un bulut tabanlı teknoloji Project Scarlett ile sınırlı değil.

Şirket Xbox konsolunu da bu teknolojiye uyum sağlayacak şekilde yeniden geliştirmeyi düşünüyor. Gelen haberler Microsoft’u iki yeni Xbox modeli üzerinde çalıştığı yönünde. Bu modellerden birisinin ana konsola dahil olarak xCloud altyapısına sahip olması bekleniyor.

Dolayısıyla cihazın herhangi bir sabit disk bulundurmasına gerek kalmayacak ve sadece internete bağlı şekilde çalışacak. Bulut tabanlı olması nedeniyle yeni Xbox konsolunun daha uygun fiyat ile piyasaya çıkabileceği tahmin ediliyor.

Xbox, Google Stadia’ya Rakip Oluyor

Xbox, Google Stadia’ya Rakip Oluyor

Son dönemde yaşanan gelişmeler Google Stadia’nın oyun sektöründe yeni bir kapı aralayacağını gösteriyor. Ancak şirketin rakipsiz olmayacağı da ortada. Microsoft’un Xbox yöneticisi Phil Spencer, E3 2019’da Project Scarlett’in tanıtımı esnasında yeni modeller üzerinde çalıştığını dile getirmişti. Thurott yetkilerinden Brad Sams ise microsoft’un bulut tabanlı Xbox konsolu geliştireceğini ifade ediyor.

Geliştirilecek olan konsolun Project xCloud ile aynı prensibe sahip olması bekleniyor. Bulut tabanlı konsolda tahmin edileceği üzere kullanıcıların son derece hızlı bir internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Oyun konsollarına yönelik maliyetlerin yükselmesi ve fiyatların artması şirketleri farklı seçeneklere yönlendiriyor.

Bulut tabanlı Xbox konsolunun 100 dolar fiyat etiketi ile gelmesi beklenirken, Stadia’nın karşısına dişli bir rakip olacağı düşünülüyor. Sistem Stadia’ya benzer şekilde işleyecek ve kullanıcıların özel bir Xbox kontrolcüsü ile doğrudan xCloud platformuna bağlayacak şekilde geliştirilecek.

Microsoft’un yeni konsolunu ne zaman tanıtacağına dair henüz netleşmiş bir bilgi yok. Ancak önümüzdeki günlerde oyun dünyasında yeni bir dönemin başlayacağı kesin gibi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum