Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Sunucularının Siber Korsanlar Tarafından Hedef Alındığını Açıkladı

Microsoft tarafından yapılan açıklama ile korsanların müşterileri hedef aldığını belirtti.
Microsoft, Sunucularının Siber Korsanlar Tarafından Hedef Alındığını Açıkladı

Son dönemde dev teknoloji şirketleri artan siber saldırılar ile boğuşuyor. ABD’li teknoloji devi Microsoft, SolarWinds’e ait ağ yönetim araçlarının kullanılacak sistemlerinin hedef alındığını açıkladı. Sistemlerinde kötü amaçlı yazılım bulduğunu belirten şirket, hackerların Azure başta olmak üzere pek çok servise saldırı düzenlediğini duyurdu.

Son günlerde ABD’nin resmi kurumlarına Rusya kaynaklı olduğu iddia edilen siber saldırılar düzenleniyor. Bu saldırılardan Microsoft’un da nasibini aldığı ifade ediliyor. ABD’nin hayati önem taşıyan kurumlarında SolarWinds Corp. tarafından geliştirilen Orion adlı yazılım bulunuyor.

Sunucu sistemlerinde saldırılara dair işaretlere rastladığını doğrulayan şirket, herhangi bir kullanıcı ya da işletme verisinin ele geçirilemediğinin altını çizdi.

Microsoft Hackerların Hedefinde

Microsoft Hackerların Hedefinde

Teknoloji adına açıklamalarda bulunan bir şirket sözcüsü, SolarWinds’in siber saldırısında olduğu gibi, bilgisayar korsanlarının Microsoft ürünlerine sızdığını belirtti. Microsoft, saldırıda 40′tan fazla müşteri kuruluşunun ele geçirildiğini söyledi. Microsoft Başkanı Brad Smith bir blogda , “Bu müşterilerin yaklaşık% 80′i Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunsa da, şimdiye kadar yapılan bu çalışma ayrıca yedi ülkede daha kurbanları tespit etti” diye konuştu.

Şirketten yapılan resmi açıklamada, “Diğer SolarWinds müşterileri gibi, bu aktörün göstergelerini aktif olarak arıyoruz ve ortamımızda izole edip kaldırdığımız kötü niyetli SolarWinds ikili dosyaları tespit ettiğimizi doğrulayabiliriz. Üretim hizmetlerine veya müşteri verilerine erişim kanıtı bulamadık. Devam eden araştırmalarımız sonrası, sistemlerimizin başkalarına saldırmak için kullanıldığına dair belirtiye rastlamadık.” ifadelerine yer verildi.

SolarWinds ise 18.000 kadar Orion müşterisinin arka kapı içeren güncellemeleri indirdiğini söyledi. Saldırıların tespit edilmesinden bu yana, yazılım şirketleri bu arka kapılardan bilgisayar korsanları tarafından korunan bilgisayarlarla olan iletişimi kesti. ABD’nin yeni seçilen başkanı Joe Biden ise hükümet olarak ülke genelinde siber güvenliğin bir zorunluluk olduğunu ve gerekli adımları atacaklarını söyledi.

Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre, ABD Hazine, Ticaret, Enerji ve İç Güvenlik Bakanlıklarının yanı sıra, Nükleer Güvenlik İdaresi ve birçok federal kurum ile özel şirketlerin ağlarına hackerlar tarafından erişim sağlandığı belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum